Bitcoin düşerken 57 bin kişi terste kaldı: 200 milyonluk likidasyon

Bitcoin'de son günlerde volatilite artarken türev piyasalarda işlem yapan 57 bin kullanıcının toplamda 200 milyon dolara ulaşan pozisyonları tasfiye oldu.

Bir hafta öncesinde 31 bin dolar seviyesini gören Bitcoin, son günlerde önemli ölçüde değer kaybı yaşadı. Bir numaralı kripto para, 27 bin 125 dolara kadar çekilirken diğer kripto paraları da peşinden sürükledi.

Kripto veri sağlayıcısı Coinglass’a göre, yaşanan düşüşler, çoğunluğu long (uzun) olmak üzere yaklaşık 200 milyon dolarlık pozisyonun zararla kapatılmasına yol açtı. Bitcoin, bu tasfiyelerin 63 milyon dolarını, Ethereum 54 milyon dolarını oluşturdu. Onları Dogecoin, Arbitrum, XRP, Litecoin, Filecoin, Solana, Aptos, Cardano, Conflux ve Chainlink’teki pozisyonlar takip etti.

Toplamda 57 binden fazla kullanıcının pozisyonunun fiyat volatilitesi nedeniyle tasfiye olduğu belirtildi.

Bitcoin’de düşüş hafta sonu da sürüyor

Bitcoin, TSİ 11.30 itibari ile 27 bin 260 dolardan işlem görürken Ether, Shapella güncellemesi sonrası kaydettiği yükselişlerin büyük bölümünü geri verdi. Piyasa değeriyle iki numaralı kripto para, bin 854 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin ve diğer kripto paralardaki düşüşün arka planında Fed’in haziran ayında da faiz artışı yapabileceğine dair iddialarıyla beraber piyasalardaki risk iştahının azalmasının yattığı düşünülüyor. Öte yandan son günlerde 10 yıldır hareketsiz olan iki büyük Bitcoin cüzdanında görülen çıkışlar da dikkat çekti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl