Bitcoin, 3. çeyrekte DXY dışında tüm büyük çaptaki varlıkları geride bıraktı

69 bin dolarlık fiyatından bugün çok gerilerde olsa da Bitcoin, dolar endeksi dışında tüm büyük ve önemli varlıkları bu senenin 3. çeyreğinde geride bırakmayı başardı.

ABD’nin para sıkılaştırma politikaları, küresel çaptaki jeopolitik gerginlikler ve yaşanan ekonomik kriz, Bitcoin’in de dahil olduğu birçok önemli varlık grubunun ciddi düşüşler yaşamasına sebep oldu.

Tüm bu düşüşlere rağmen en büyük kripto para bir noktada sağlam durmayı başardı ve büyük bir ralli başlatan DXY dışında 2022’nin 3. çeyreğinde önemli varlıklardan çok daha iyi performans gösterdi.

Coingecko’nun paylaştığı verilere göre Bitcoin, ham petrol, altın, Japon yeni, dolar endeksi (DXY) ve 20 yıllık Hazine tahvili ETF’i karşısında bu çeyrekte sadece DXY’nin gerisinde kaldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilindiği üzere kriz dönemlerinin en başarılı varlığı olan altın da tüm yaşananlara rağmen yükseliş gösterememiş ve dolar karşısında erimişti. “Dijital altın” olarak gösterilen Bitcoin de altın gibi iyi bir performans sergileyemese de yüksek volatiliteye rağmen bu zamana kadar 20 bin dolar seviyesinde tutunmayı başardı.

Özellikle Kasım ayı başındaki Fed toplantısından çıkacak olan faiz artırım kararının seviyesi Bitcoin ile diğer tüm varlıkların gidişatında önemli bir rol oynayacak. Fed’in bu toplantısında 75 baz puan faiz artırımına gitmesi bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl