Jim Cramer, ‘desteksiz salladı’: Bitcoin, 1 milyon Dolar olacak!

CNBC’den Jim Cramer, Bitcoin (BTC) fiyatının gelecekte 1 milyon dolara ulaşmasının mümkün olduğunu ifade etti. Cramer, “Squawk on the Street” adlı televizyon programında, Bitcoin’e olan talebin oldukça hızlı bir şekilde arttığını ve merkezi olmayan yapısı nedeniyle fiyatının 1 milyon Dolar’a ulaşma potansiyeli olduğunu ve piyasa değerinin de 10 trilyon Dolar’a çıkabileceğini belirtti. Bununla birlikte Cramer’in fiyat tahmininin arkasındaki mantık, Bitcoin’in temel amacını ve yatırımcıların neden onu satın almaya başladıklarını kavrayamadığı için kötüydü. Küresel benimsemenin hızla artması Bitcoin, son iki yıldır imajını...

CNBC’den Jim Cramer, Bitcoin (BTC) fiyatının gelecekte 1 milyon dolara ulaşmasının mümkün olduğunu ifade etti.

Cramer, “Squawk on the Street” adlı televizyon programında, Bitcoin’e olan talebin oldukça hızlı bir şekilde arttığını ve merkezi olmayan yapısı nedeniyle fiyatının 1 milyon Dolar’a ulaşma potansiyeli olduğunu ve piyasa değerinin de 10 trilyon Dolar’a çıkabileceğini belirtti.

Bununla birlikte Cramer’in fiyat tahmininin arkasındaki mantık, Bitcoin’in temel amacını ve yatırımcıların neden onu satın almaya başladıklarını kavrayamadığı için kötüydü.

Küresel benimsemenin hızla artması

Bitcoin, son iki yıldır imajını yasadışı deep web parasından güvenli limana ve dijital altına dönüştürdü. Bitcoin’in kamusal imajı, benimsemenin de hızlı bir şekilde artması nedeniyle büyük ölçüde değişti.

Artan sayıda yatırımcı ve kullanıcı, BTC’nin şeffaf yapısının kriptokrasitenin tamamen anonim olmasını engellediğini ve bu nedenle Bitcoin işlemlerini izlemeyi mümkün kıldığını anlamaya başladı.

CNBC’de konuşan Cramer, Bitcoin’in son dönemde artmasının nedeninin Avrupa bankalarının gerekli olduğu halde hacker’ların fidye taleplerinin karşılamak için toplu olarak BTC alımı yapması olduğunu söyledi.

Cramer’in bu iddiası gerçek dışı. Çünkü, Avrupa’daki Bitcoin piyasası ABD, Japonya, Çin ve Güney Kore’nin oldukça gerisinde. Bu nedenle Avrupa’dan yapılan alımların BTC fiyatını bu denli etkilemesi çok zor.

Cramer, Bitcoin’in fidye yazılım geliştiricileri beslemek için bir cankurtaran hattı olarak kullanıldığını düşünüyor. Tarihteki en büyük fidye saldırısı olan WannaCry olayında geliştiriciler, 100 bin Dolar’dan daha az kazanç elde edebildiler. Bu da Avrupa BTC piyasasının sadece yüzde 0.0012’si eder.

 

Yani, Bitcoin fiyatının beşinci büyük BTC piyasasındaki tüccarların yüzde 0.0012’si yüzünden yükseldiğini söylemek BTC fiyatının doğru bir tasvirini oluşturmaz.

Coinbase’in dijital para birimi borsasının başında bulunan Adam White, Cramer’in Bitcoin fiyatının suçlulara fidye ödeyen kurbanlar nedeniyle arttığına ilişkin ifadesiyle ilgili olarak, “Sanırım bu biraz stresli.” dedi.

Her ne olursa olsun Cramer, hızla artan ticaret hacmi ve yatırımcıların talebi nedeniyle BTC’nin fiyatının 1 milyon Dolar’a ulaşacağına inanıyor. Bitcoin kullanıcıları, bankalara ve mevcut finansal ağlara alternatif bir finansal sistem umuyorlar. Şayet BTC, 1 milyon Dolar’a kadar giderse dünyanın rezerv para birimleri ile rekabet edebilir hale gelecek.

Öte yandan Jim Cramer gibi sağlam bir dayanağı olmadan tahminler yürütenler olduğu gibi, BTC’nin 2 bin Dolar’ı geçeceğini doğru tahmin eden Saxo Bank’ın analisti Kay Van-Petersen gibi destekli analizlerle yorum yapanlar da var. Petersen, geçtiğimiz günlerde BTC’nin 10  yıl içerisinde 100 bin Dolar’ı geçeceğini ifade etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl