Bitcoin 60 bin dolar olurken uzun vadeciler ciddi kâr oranlarına ulaştı

Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin piyasasında sadece uzun vadeli yatırımcıların kaldığına yönelik bir rapor yayımlayan veri analiz şirketi Glassnode, yeni veriler paylaştı. Bitcoin fiyatının 59 bin dolar üzerine çıkmasıyla uzun vadeli yatırımcıların, ilgi çekici realize edilmemiş kâr oranlarına ulaştığını belirten Glassnode, bu tür kâr kazançlarının toplam piyasa değerinin %70'inin, uzun vadeli yatırımcılara ait olduğunu belitti.

ETF kabulünün yakın olduğuna yönelik haberlerin artmasıyla 59 bin doları da aşmayı başan Bitcoin ve piyasa gidişatı hakkında veri analiz şirketi Glassnode da sıcağı sıcağına yeni rakamlar paylaştı.

Şirketin resmi Twitter hesabından paylaşılan son verilere göre Bitcoin’in uzun vadeli yatırımcıları son dönemde ciddi seviyelerde kâr marjlarına ulaştılar ve bu kazançlarını realize etmediler.

Glassnode’un verdiği bilgilerde realize edilmemiş kârların piyasa değerinin %70’lik kısmının uzun vadeli yatırımcılar tarafından tutulduğu belirtilirken, bu oranın %75’e çıkması halinde ise, ortaya çıkacak olan modelin 2013’teki çift ralli senaryosuna benzeyeceği yazıldı.


“Sadece Hodler’lar kaldı” demişlerdi

Hatırlanacağı üzere Glassnode, Bitcoin’in 43 bin dolar civarında olduğu Eylül ayının son haftasında, Mayıs ayında başlayan büyük düzeltmenin ardından küçük yatırımcıların piyasadan çekildiğini ve içeride kalan çoğunluğun uzun vadeli yatırımcılar yani “hodl” yapanlar olduğunu yazmıştı. Bitcoin’e olan ilginin de azaldığını belirten veri analiz şirketi, Lightning Network kullanımının artması, Twitter’ın bahşiş uygulamasını aktif hale getirmesi gibi gelişmelerin de zincir üstü verilere olumlu yansıdığını belirtmişti.

Bitcoin ise Eylül ayının sona ermesiyle adeta tarihsel hareketlerine vurgu yaparak sert bir yükseliş hareketine başlamış ve birkaç dakika içinde 3 bin dolar yükselerek 43 binden 46 bin dolara yükselmişti.

En büyük kripto paranın, Ekim ayının ilk 2 haftasında 60 bin dolar sınırına dayanması da çok sert bir yükseliş hareketi yaptığını gösteriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl