ABD, 647 bin Bitcoin’lik hack olayında iki Rus vatandaşını suçladı

ABD Adalet Bakanlığı, iki Rus vatandaşını, yıllar önce iflas eden Japon Bitcoin borsası Mt Gox'u hack’leyerek elde ettikleri "yaklaşık 647 bin Bitcoin'i aklamak için komplo kurmakla" suçladı.

mtgox

ABD, dünyanın en eski, en büyük ve en geniş çaplı Bitcoin soygunlarından biri olan Mt Gox’un hack’lenmesi olayında iki Rus vatandaşını suçladı.

Bakanlık tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, 43 yaşındaki Alexey Bilyuchenko ve 29 yaşındaki Aleksandr Verner, Mt. Gox’u hack’leyerek elde ettikleri yaklaşık 647.000 BTC’yi aklamak için komplo kurmakla suçlanıyor. Söz konusu borsa, 2014 yılında yaklaşık yarım milyar dolar değerinde kripto para kaybederek çökmüştü.

Mt. Gox’un bilgisayar sistemine yetkisiz erişim sağlama

Adalet Bakanlığı’nın iddiasına göre Alexey Bilyuchenko ve Aleksandr Verner, Mt. Gox’un bilgisayar sistemine yetkisiz erişim sağlamış ve daha sonra yasa dışı yollardan elde edilen fonları gizlemeye çalışmış.

Başsavcı Yardımcısı Kenneth Polite tarafından yapılan açıklamada ise Bilyuchenko ve Verner’in yasa dışı faaliyetlerine 2011 yılında Mt. Gox’tan önemli miktarda BTC çalarak başladıkları ve bunun da sonunda borsanın iflasına yol açtığı kaydedildi. Bilyuchenko’nun Mt. Gox’tan yasa dışı yollarla elde ettiği kârı, küresel ölçekte siber suçlular için fonların aklanmasını kolaylaştıran BTC-e borsasının kurulmasına yardımcı olmak için kullandığı da ileri sürülüyor.

Adalet Bakanlığı ayrıca Bilyuchenko’yu 2011’den 2017’ye kadar BTC-e borsasını işletmek için Alexander Vinnik ile “komplo kurmakla” suçladı. Borsa, 2017 yılında ABD’li yetkililer tarafından kapatılmıştı. Vinnik, ABD’nin BTC-e’ye yönelik soruşturmasıyla bağlantılı olarak geçen yıl ABD’ye iade edilmişti.

Milyarlarca dolarlık kara parayı akladılar

Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre, ABD Savcısı İsmail J. Ramsey, Bilyuchenko ve suç ortaklarının birkaç yıldır bir kripto para borsası işlettiklerini iddia etti. Bu borsanın, bilgisayar korsanları, fidye yazılımı aktörleri, narkotik halkaları ve dünya genelinde yolsuzluğa bulaşmış kamu görevlileri gibi çeşitli suç oluşumları için milyarlarca doların aklanmasını kolaylaştırdığı belirtiliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl