Bitcoin 68 bin doları aştı, rekor tazeledi

Ekim ayına harika bir ralliyle başlayan ve kısa sürede 20 bin dolarlık fiyat artışıyla 67 bin dolar seviyesine gelen Bitcoin TSİ 9 Kasım gece yarısı 68 bin doları da aşarak rekor tazeledi. Kripto paraların toplam değeri de 3 trilyon 100 milyar doların üzerine çıktı.

En büyük kripto para Bitcoin’in durdurulamaz yükselişi devam ediyor. Eylül ayında, El Salvador’un Bitcoin’i yasal bir para olarak kabul ettiği kanunun yürürlüğe girmesinin ardından 52 bin 900 dolar seviyesine yükselen ancak daha sonra 40 bin dolar seviyesine gerileyen en büyük kripto para Ekim ayıyla birlikte ise müthiş bir ralli başlatmıştı.

Gece yarısı yeni rekor geldi

Bitcoin, TSİ gece yarısı ise 68 bin 500 doların da üzerine çıkarak yeni ATH seviyesine ulaştı. Pazar akşamı yaklaşık 62 bin dolar seviyelerinde bulunan BTC, Grayscale’in ana şirketi olan Digital Currency Group’un CEO’su ve kurucusu Barry Silbert’ın attığı “Çok büyük bir hafta olacak” tweet’inin ardından 65 bin doların da üzerine çıkmıştı. Grayscale’in, SEC’ye spot ETF başvurusunda bulunacağı iddia ediliyor.

İşte bu yükselişten 24 saat sonra da yeni bir yükseliş hareketi daha geldi ve en büyük kripto para 68 bin 500 doları da geçmeyi başardı ve 70 bin dolar sınırını zorlamaya başladı.

Taproot’a çok az kaldı

Bitcoin’de son dört yılın en büyük güncellemesi olarak görülen Taproot güncellemesinin gerçekleşmesine birkaç günlük bir süre var. 709632. blokta yapılacak olan güncelleme, tahmini olarak 5 gün 21 saat sonra, 15 Kasım Pazartesi günü devrede olacak. Taproot güncellemesi, Bitcoin’de daha fazla gizlilik, güvenlik ve ölçeklendirme sağlayacak.

Beklentiler çok büyük

Bilindiği üzere kripto para uzmanları ve yatırımcıları, özellikle 2021 yılının 4. çeyreği için büyük beklentilere sahip olduklarını açıklıyorlardı. Başta ABD olmak üzere tüm dünyadaki enflasyon endişeleri, pandeminin etkilerinin hala tam anlamıyla geçmemiş olması, sınır ötesi ödemelerin dijitalleşmeyle ucuzlaması ve özellikle genç nüfusun dijital paralara çok çabuk adapte olması gibi etkenler kripto paraların 2021 yılında büyük bir sıçrama yapmasına sebep olmuştu. İşte o dönemlerde dâhi, birçok uzman ve yatırımcı, yılın son çeyreğinin beklenmesi gerektiğini, özellikle muhtemel ETF onayları ve ekonomik krizlerinin büyümesinin Bitcoin’i 100 bin dolar seviyesine getireceğini, hatta geçeceğini öne sürüyorlardı.

Çin’in madencilik yasakları da durduramadı

Bitcoin, 2021’in ilk yarısında da 64 bin dolar seviyesine gelmiş ancak Elon Musk gibi figür isimlerin olumsuz tweet’leri ve sonrasındaki Çin yasakları, en büyük kripto paranın 29 bin dolara kadar düşmesine neden olmuştu. Birçok uzman, “ayı sezonu”nun geldiğini iddia etse de, Ağustos ayından sonra Bitcoin yeniden 40 bin doların üzerine çıkarak, yeni bir yükseliş hareketine başlamıştı.

Dün gece 68 bin 500 doları da geçen BTC’nin Aralık ayı performansı da merakla bekleniyor. Haberin yazıldığı dakikalarda en büyük kripto para 68 bin dolar civarında…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl