Bitcoin’in işlem hacmi, 2018’de altını neredeyse 3’e katlıyor

Ortaya konan son veriler, Bitcoin'in işlem hacminin geçen yılın başından bu yana küresel altın piyasalarını aştığını gösteriyor.

Kripto para dünyasının amiral gemisi Bitcoin, bir yıldan fazla bir süredir küresel altın piyasalarından daha fazla miktarda alınıp satılıyor. Bu durum, kripto para ekosisteminin düşüş eğilimine rağmen yavaşlamayan bir trend.

Sosyal medya fenomeni Kevin Rooke’nin dikkat çektiği veriler, Bitcoin‘in işlem hacminin, geçen yılın başından bu yana küresel altın piyasalarını aştığını gösteriyor. Altında bu yıl 0.4 trilyon dolar değerinde işlem yapılırken Bitcoin’de bu, 2018’de 1,1 trilyon dolar olarak gerçekleşecek.

İlginç bir şekilde, Bitcoin’in fiyatı bir ons altın fiyatıyla eşitlendiğinde, aynı zamanda işlem hacmi de altının işlem hacmini geçti. Lider kripto para, genellikle binlerce yıldır varlığın de facto deposu olarak görülen değerli metalin “dijital versiyonu” olarak nitelendiriliyor.

Bitcoin meraklıları, kripto paranın altın gibi bir değer deposu olarak hizmet edebileceğine inanıyor, ama birkaç avantajla birlikte. Esasen her ikisi de altın piyasasının bir kısmını almaya dayalı, yükselişe dönük BTC fiyat tahminleriyle sıklıkla kıyaslanıyor.

Tecrübeli kripto para analisti Willy Woo, bu ayın başlarında Bitcoin’in 2008’deki ekonomik kriz sırasında altının yaptığı gibi önce flaş bir çöküş yaşayacağını ancak akabinde aya gideceği tahmininde bulunmuştu. Woo’nun örneklediği altın, o yıl patlak veren krizle birlikte 1150’den 800’ün altına doğru büyük bir düşüşe geçmiş fakat daha sonra çok geçmeden takip eden 3 yıl içinde 2000 doları aşmıştı.

Dünyadaki en büyük özel şirketlerinden biri olan Susquehanna International Group’un Dijital Varlıklar Sorumlusu Bart Smith, sınır ötesi para transferlerinde kullanılabileceğinden Bitcoin’i dijital altın ve kripto para dünyasının rezerv parası olarak nitelendirmişti.

Veteran girişimci Kim Dotcom, geçtiğimiz günlerde 700,000’i aşkın takipçisi bulunan Twitter hesabından takipçilerini ekonomik bir çöküşe hazır olması gerektiği konusunda uyarmıştı. Dotcom’a göre USD gelecekte çökmeye mahkum ve yatırımcıların altın ve Bitcoin satın almaları gerekiyor.

Gemini kripto para borsasının sahibi Winklevoss İkizleri de Bitcoin’in piyasa değerinin altının toplam piyasa değeri olan 7 trilyon doları yakalayabileceğinden fiyatının 30-40 kat artabileceğini öne sürdü.

→ ‘DÜZELTMEYE RAĞMEN BITCOIN TALEBİ AZALMADI’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl