Teknik analiste göre Bitcoin’deki ani düşüşlerin nedeni

Tanınan analist Nicholas Merten'e göre, Bitcoin'in ani fiyat hareketlerinin arkasında piyasayı manipüle eden bir avuç "balina" var.

Kripto paralara odaklı 300 binden fazla abonesi bulunan Data Dash kanalının kurucusu, teknik analist Nicholas Merten, Bitcoin’in ani ve volatil fiyat hareketlerinden balinaları sorumlu tutuyor.

Youtube kanalında, dün yayınladığı videoda Bitcoin’in 10,150 dolardan 9400 dolara ani düşüşü hakkında konuşan Merten, bunu eş zamanlı olarak kaldıraçlı işlemlerle para kazanmak için en büyük kripto paranın fiyatını manipüle eden bir avuç büyük çaplı borsacıya bağlıyor.

Merten, “Piyasada bu hareketleri koordine eden birkaç kişi var ve esasen onlar size karşı rekabet etmiyor, birbirleriyle mücadele ediyorlar. Yeterli Bitcoin’iniz varsa, spot piyasayı manipüle edebilir ve BitMEX gibi borsalarda marj işlemlerle kazancınızı katlayabilirsiniz.” diyor.

İddiasını örnekleyen analist, “Eğer, fiyatı 600 dolar kadar düşürebilecek yeterli Bitcoin’e sahipsem, satarak o fiyat aralığındaki emirleri temizleyebilirim. Bu sırada BitMEX’te de 10, 20 kat kaldıraçlı pozisyon açabilir, fiyatı düşürmeye çalışmanın maliyetini BitMEX’teki kısa (short) pozisyonumla karşılar ve üzerine bir servet kazanabilirim.” şeklinde konuşuyor.

Merten, klasik bir “balina” aktivitesinin işareti olarak Bart Simpson’ın kafasının hatlarına benzetilen bir grafik modeli olan Bart grafiğinin altını çiziyor.

Bart grafiğine bir örnek

Analist, büyük çaplı Bitcoin sahiplerinin gücüne karşın uzun vadeli Bitcoin döngüsünü değiştirebileceklerine inanmadığını söylüyor.

Merten’in sözünü ettiği olayın en net örneği, geçtiğimiz Mayıs ayında yaşanmış olabilir. 17 Mayıs’ta kripto para borsası Bitstamp’te 2000 BTC’lik büyük bir satış emri verilmiş ve fiyat, hızla 8000 dolardan 6100 dolara çekilmişti. Bitstamp’teki bu düşüş, BitMEX’te 207 milyon dolarlık long (short) pozisyonun tasfiyesine yol açmıştı. Buradaki kilit nokta, BitMEX’teki sözleşmelerin Bitstamp, Coinbase Pro ve Kraken’deki fiyatların ortalamasına dayanmasıydı.

Bitcoin’deki sert fiyat hareketleri, Merten’in teorisine bağlanabilir mi? Düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden paylaşın!

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl