OKEx araştırması: “Bitcoin balinaları kış uykusundan uyandı”

Kripto para borsası OKEx'in Blockchain analiz şirketi Catallact ile iş birliği yaparak ortaya koyduğu araştırmada, 5 bin ila 10 bin BTC'lik işlemlerde büyük artış görüldüğü kaydedildi.

bitcoin

Kripto para borsası OKEx, bu yıl büyük ölçekli yatırımcıların davranışlarını incelemek için Blockchain analiz firması Catallact ile iş birliği yaptı. İki şirketin araştırmasından, 5 bin ilâ 10 bin arasındaki BTC işlemlerinde artış görüldüğü ortaya çıkarken, “Balinalar kış uykusundan uyandı” yorumu yapıldı.

Yapılan çalışmanın sonucuna göre balinalar olarak adlandırılan büyük yatırımcılar, Bitcoin fiyatının 10 bin dolar çevresinde dolandığı Mayıs ve Temmuz ayları arasında 5 bin ilâ 10 bin arasındaki Bitcoin hareketlerini artırdılar:

“Bu yukarı yönlü hareket, kurumların ve/veya büyük oyuncuların, merkez bankalarının ortaya koyduğu ekonomik destek paketlerinin zor varlıkların alınmasını teşvik etmesiyle beraber, BTC biriktirmekle meşgul olduklarını gösteriyor. Ancak burada sadece işlem sayısını görebildiğimiz için, bu yorum spekülasyondan öteye geçememektedir”

OKEx ise balinaların hareketlerindeki artış için 2 sebep ortaya koydu. Birinci sebep, güvenlik nedeniyle bir ya da daha fazla büyük borsanın coin’leri birkaç farklı cüzdana taşıması… OKEx’in ortaya koyduğu ikinci sebep ise balinaların ya da büyük kurumsal şirketlerin BTC 10 bin dolar civarında gezinirken kısa vadede gelebilecek düşüş ya da yükseliş için BTC’leri hareket ettirmesi…

Borsa, balinaların BTC biriktirmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi olarak Paul Tudor Jones gibi kurumsal oyuncuların enflasyona karşı bir korunma olarak Bitcoin’i görmesini gösterdi:

“Büyük oyuncuların ve kurumların Mayıs ile Temmuz ayında BTC biriktirdikleri 100 BTC ve fazlasını içeren hareketlerin yüzdesine baktığımız zaman ortaya çıkıyor. Bu veriler, yalnızca Mart ayındaki Kovid çöküşünden sonrasını değil, aynı zamanda Haziran ortasından Ağustos ayına kadar olan bir artışı da açıkça gösteriyor ve balinaların bu süreyi fiyatların artacağı beklentisiyle biriktirerek geçirdiğini vurguluyor”

OKEx ayrıca Mart ayında yaşanan büyük koronavirüs çöküşünde küçük yatırımcının ciddi şekilde darbe aldığını ancak balina ve akıllı yatırımcıların bunu dipten alma fırsatı olrak gördüğünü de belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl