15 ülke araştırıldı: Bitcoin’e en çok güvenenler Türkler

Bankacılık devi ING, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 15 Avrupa ülkesinde bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre Türkiye, bu ülkeler arasında Bitcoin'e en çok güvenen ülke.

Bankacılık devi ING, kripto paralara ilişkin bir araştırma yayınladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 15 ülkeyi kapsayan ve 26 Mart-6 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen online araştırmaya yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Araştırma kapsamına alınan ülkeler Avusturya, Belçika, Çekya, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Romanya, İspanya, Türkiye, Birleşik Krallık, ABD ve Avustralya oldu.

Araştırmanın sonucuna göre Avrupalıların yüzde 66’sı şimdiye dek kripto paraları duydu. Avrupalı erkeklerde bu oran yüzde 77 iken kadınlarda yüzde 55. Katılımcıların yalnızca yüzde 9’u kripto para sahibi. Yüzde 25’i ise gelecekte sahip olmayı umuyor. Yüzde 35’i gelecekte online harcamalarda kullanılabileceğini düşünüyor. Yine yüzde 35’i önümüzdeki 12 ay içinde değer kazanacağını söylüyor. “Kripto paralar mı gayrimenkul yatırımı mı daha riskli?” sorusuna katılımcıların yüzde 65’i gayrimenkul yatırımının daha az riskli olduğu yanıtını verdi. Yüzde 46’sı ise hisselerin kripto paralardan daha az riskli olduğu görüşünde.

Türklerin yüzde 70’i kripto parayı duymuş

Katılımcılara yöneltilen bir başka soru ise “Daha önce kripto para kavramını duydunuz mu?” sorusuydu. Bu soruya Türkiye’deki katılımcıların yüzde 70’i ‘evet’ cevabını verdi. Bu soruya en yüksek ‘evet’ yanıtını verenlerin oranı yüzde 79 ile Avusturya olurken Belçikalıların yalnızca yüzde 38’i kripto parayı duyduklarını söyledi.

Türk katılımcıların yüzde 18’i kripto para sahibi

Araştırmada yer alan ülkeler arasında kripto para sahibi insan sayısının nüfusa oranı bakımından en büyük yüzde Türkiye’de. Türk katılımcıların yüzde 18’i kripto para sahibi olduğunu ifade etti. Türkiye’den sonra kripto para sahibi olanların nüfusa oranının en fazla olduğu ülke yüzde 12 ile Romanya. Belçikalı katılımcıların ise yalnızca yüzde 5’i kripto para sahibi.

Her iki Türk’ten biri gelecekte kripto para sahibi olmayı bekliyor

Türklerin yüzde 45’i gelecekte kripto para sahibi olmayı bekliyor. Türkiye, burada da lider. Türkiye’yi bir önceki durumda olduğu gibi yüzde 38 ile yine Romanya takip ediyor. Belçika, yüzde 10 ile gelecekte kripto para sahibi olmayı bekleyen insanların en az bulunduğu ülke.

Kripto paraya en çok güvenen ülke Türkiye

Araştırmada ayrıca katılımcılara aşağıdaki görüşlere katılıp katılmadığı soruldu:

1- Bitcoin gibi dijital paralar harcamaların geleceğidir
2- Dijital paralar yatırımların geleceğidir
3- Dijital paraların değeri önümüzdeki 12 ayda artacak

Bunlara verilen olumlu yanıtların oranında Türkiye yine lider. Türklerin yüzde 53’ü ilk görüşe, yüzde 49’u ikinci görüşe, yüzde 51’i üçüncü görüşe katılıyor. Türkiye’nin ardından gelen Romanya’da ise bu oranlar sırasıyla yüzde 43, yüzde 41 ve yüzde 45.

Araştırma raporu şuradaki adres üzerinden detaylı olarak incelenebiliyor.

→ BTC 6000 DOLARIN ALTINA İNEBİLİR Mİ?

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl