Ekonomisi bozulan Bitcoin’e saldırıyor: Arjantin’den sert önlem

Arjantin Finansal Bilgi Birimi, ülkenin para birimi olan peso'yu tehdit ettiği gerekçesiyle kripto para işlemlerine sıkı önlem alıyor.

bitcoin arjantin

Arjantin hükumeti para aklama ve diğer illegal işlemlerin önüne geçme gerekçesiyle kripto para ticareti borsalarına yapılan kontrolleri sıkılaştırma kararı aldı. Ancak araştırmacılara göre; Bitcoin ve diğer kripto paralara karşı alınan bu önlemin altında ulusal para birimi olan peso’ya karşı devalüasyon riski olması yatıyor.

Kripto para için daha sert kanunlar isteniyor

Decrypt’in Arjantin’in yerel haber organlarından El Cronista’dan aktardığı habere göre; finansal kontrolü sağlayan birim olan Finansal Bilgi Birimi (FIU), takip ve kontrolü sıkılaştırmak için hükumetten, kripto para ticaretine karşı daha sıkı kanunlar talep etti. FIU başkanı Carlos Alberto Cruz konuyla ilgili, “Sanal varlıklar konusunda artan bir hacim görüyoruz. Birçok operasyon yapılıyor. Bu operasyonları icra edenler muhtemelen uluslararası kuralları atlamak ve anti-para aklama çalışmalarını kırmak için kripto para seçeneğine yöneldiler” dedi.

FIU, kripto ticaretine katılan bireyler hakkında daha fazla bilgi toplamayı amaçladığını ve bankalardan, kredi kartı şirketlerinden, borsalardan ve yatırım fonlarına kadar değişen büyük bir alana kadar birçok kurumdan şüpheli faaliyetleri bildirmelerini emrettiğini açıkladı. Posta ve nakliye şirketleri, hisse senedi broker’ları, STK’lar ve hatta sanat galerileri ve spor kulüpleri ve oluşumları gibi diğer organizasyonlar da FIU tarafından daha fazla kontrol altında tutulacak.

Zamanlama manidar

Ancak müdahale hareketlerinin zamanlaması da ilginç… El Cronista’nın verdiği bilgiye göre; tüm bu önlemler, Arjantin vatandaşlarının daha istikrarlı olan yabancı para birimlerine sıklıkla yatırım yapmasıyla aynı döneme denk geliyor. Buenos Aires Bitcoin Merkezi’nin kurucusu Franco Amati konuyla ilgili olarak Twitter’da hükumetin, vatandaşların peso’yla Bitcoin almasını engellemek için neler yaptığı konusunda değerlendirmelerde bulundu. Amati, Arjantinlilerin Bitcoin’e çevirdikleri parayla daha sonra ABD doları aldıklarını söyledi.

Bitcoin ticareti ülkede ciddi şekilde artarken ekonomi de aynı oranda düşüşte denilebilir. Arjantin’de Bitcoin ticareti ve kişiden kişiye elektronik para gönderme hareketleri 2020 yılında ciddi oranda arttı.

Araştırmacılar ise hükumetin bu önlemler paketine tepki gösterdi. Venezuelalı tanınmış kripto para analisti David Battaglia, ülkede alınan bu önlemler için “Halkın elinde az kalmış olan varlığına da el koyma operasyonu…” yorumunu yaptı.

Meksikalı avukat ve yatırımcı Micky Sierra ise durumun, kripto para yatırımı yapanlar için daha da kötü olabileceğini belirtti ve FIU’nun, illegal aktivitelerde kullanıldığı gerekçesiyle ya da kullanılma durumuna karşı kripto varlıklara el koyabileceği uyarısını yaptı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl