Ark Invest’ten Bitcoin için 2.3 milyon dolar senaryosu

Yatırım şirketi Ark Invest, yıllık “Büyük Fikirler 2024” raporunu yayımladı. Raporun en dikkat çekici kısmı, verilen Bitcoin hedefiydi. Buna göre şirket, Bitcoin’in küresel varlıkların yüzde 19.4’ünü oluşturması halinde, fiyatının 2.3 milyon dolara ulaşabileceğini öne sürdü.

“Bitcoin için en uygun portföy dağılım oranı yüzde 19.4’tür”

Çalışma kapsamında Bitcoin, altın ve hisse senetleri dahil olmak üzere çeşitli varlıkların son beş yıldaki getirileri, riske göre ayarlanmış getiriyi maksimize edecek sermaye dağılımını görmek amacıyla incelendi. Yapılan incelemede Bitcoin için portföydeki en uygun oranın yüzde 19.4 olduğu sonucuna ulaşıldı.

Bu sonucu, 250 trilyon dolarlık küresel yatırım yapılabilir varlık tabanın yeniden düzenlendiği bir senaryoya uygulayan Ark Invest, böyle bir portföy tahsisinin Bitcoin’in fiyatını 2.3 milyon dolara çıkaracağını tahmin etti.

Öte yandan şirket, yüzde 19.4’lük oran yerine yüzde 1’lik portföy tahsisi durumunda ise fiyatın 120 bin dolara ulaşabileceğini vurguladı.

“5 yıl tutan herkes kâr ediyor”

Raporda ayrıca Bitcoin’in uzun vadeli yatırım getirilerinde altın, hisse senetleri veya gayrimenkul gibi tüm büyük varlık sınıflarından daha iyi performans gösterdiğinin altı çizildi. Bitcoin’in yıllık bileşik büyüme oranının (CAGR) yüzde 44 olduğu ve bunun yüzde 5.7’lik ortalama varlık sınıfı CAGR’sini gölgede bıraktığı belirtildi. Dahası, tarihsel olarak Bitcoin’i en az 5 yıl boyunca elinde tutanların ne zaman satın almış olurlarsa olsunlar kâr ettikleri ortaya konuldu.

Bitcoin’in gidişatını etkileyebilecek katalizörler

Son olarak Ark Invest, Bitcoin’in bu yılki gidişatını etkileyebilecek dört temel katalizöre de dikkat çekti:

  • Spot Bitcoin ETF’lerin piyasaya sürülmesi
  • Bitcoin blok ödülü yarılanması (halving)
  • Kurumsal benimseme
  • Regülasyon gelişmeleri

Raporda, önceki blok ödülü yarılanmalarının boğa piyasalarına giden yolu açtığı, yaklaşan yarılanmanın da benzer bir etki yaratabileceği iddia edildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl