Ark Invest: Bitcoin’de 2011 ve 2015’in tekrarı var

Yönetimi altında yaklaşık 15 milyar dolarlık varlık bulunan ARK Invest, aylık Bitcoin raporu The Bitcoin Monthly’nin kasım ayı içeriğinde Bitcoin’in yükseliş eğiliminde olduğunu öngördü. Şirket, bu tahmini yaparken Bitcoin blok zincirinde gerçekleşmiş kâr ve zarar oranlarını baz aldı. Buna göre, söz konusu oran, geçtiğimiz ay yüzde 7.2 ile tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Yaklaşık seviyeler, 2011, 2015 ve 2019 yıllarında da görülmüş ve bu noktalar, Bitcoin için anlamlı dip noktaları olmuşlardı.

Bitcoin'de gerçekleşmiş kar/zarar oranı grafiği
Bitcoin’de gerçekleşmiş kâr/zarar oranı grafiği

Yatırımcılar uzun pozisyonlarını koruyor

Rapora göre, uzun vadeli yatırımcıların elindeki toplam Bitcoin arzı, tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın olan 13.8 milyon BTC’de sabit kaldı. Bu durum, uzun vadeli yatırımcıların pozisyonlarını koruduğunu gösteriyor.

Dolaşımdaki Bitcoin’lerin yüzde 72’si uzun vadeli yatırımcıların elinde

Uzun vadeli yatırımcıların ya da 155 gün veya daha uzun süredir işlem görmeyen arzın, FTX çöküşünün neden olduğu piyasa dalgalanmasına rağmen aylık kapanışta yatay bir seyir izlediği belirtildi. Bu istatistik, son piyasa çalkantılarına rağmen, yatırımcıların sarsılmaz bağlılığının ve uzun vadeli bakış açısının kanıtı olarak yorumlandı. Şu anda, dolaşımdaki tüm Bitcoin’lerin yüzde 72’sinin uzun vadeli yatırımcılar tarafından tutulduğu aktarıldı.

Borsalardan net çıkışlar rekor seviyede

Merkezi borsalardan net çıkışlar 30 günlük bazda ortalama 5 bin 870 BTC ile Bitcoin tarihindeki en büyük seviyeye ulaştı. Yatırımcıların, FTX’in çöküşü sonrası merkezi borsalara güvenini kaybetmesi nedeniyle “kendi kendine saklama” seçeneğine yöneldiği kaydedildi.

Aktif kullanıcılar artıyor

Rapora göre kasım ayında, Bitcoin ağındaki aktif yatırımcıların sayısı yüzde 18.5 artarak 2021 Ocak ayından bu yana görülen en büyük yükselişi yaşadı.

Bu veri noktası, piyasa katılımcılarının merkezi borsalardan uzaklaşmasıyla olası bir “kendi kendine saklama” sürecine yönelim olduğunu işaret ediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl