Bitcoin, bağımsızlığı ve sözde anonimliği ile birçok kişi tarafından cezbedici geliyor. Fakat kullanım kolaylığı, hız ve maliyetler, istenildiği kadar çekici değildir.

Ödeme için Bitcoin kullanmanın temel avantajı, bir işlemi tamamlamak için banka gibi bir aracıya ihtiyaç duyulmamasıdır. Bununla birlikte bazı durumlarda, işlem hızı ve maliyetler bu para biriminin bir dezavantajı.

Artıları

-Bankacılık sistemi olmayan yerlerde bile, dünyanın her yerinden 7/24 Bitcoin ile ödeme yapabilirsiniz.

-Bitcoin ile yapılan ödemeler, geleneksel bankacılıktan daha hızlı ve daha ucuz olabilir.

-Bitcoin’leri günümüzdeki geleneksel paralar gibi bir masaüstü bilgisayarı, cep telefonu ya da banka kartıyla harcayabilirsiniz.

-Bitcoin iş kurmak için de imza yetkisi ve muhasebe şeffaflığı gibi değerli özelliklere sahiptir. Çoklu imza, birkaç kişinin daha fazla güvenlik sağlayan bir ödeme yapılması gerektiği anlamına gelir. Ve bu da Blockchain’in doğasında var.

Eksileri

-Çevrimdışı Bitcoin ödemelerini etkinleştirmeye yönelik girişimlere rağmen, hala kullanımı büyük oranda İnternet kullanılabilirliğine bağlıdır.

-Bitcoin uluslararası ödemelerde oldukça avantajlıyken, yiyecek ve içecek alma gibi perakende işlemlerinde hem çok yavaş hem de pahalı. Gelecekte hızın artması bekleniyor.

-Bitcoin hala geliştirilme aşamasında olduğu için, işlem hızı ve ücretleri sabit değil.

-Bitcoin’leri paraya çevirmek maliyetlidir.

-Her mağaza veya servis sağlayıcı, Bitcoin kabul etmiyor. Buna rağmen her geçen gün sayı artmaya devam ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl