Bitcoin ayı sezonunun en derin ve en karanlık bölümüne girdi: Glassnode raporu

Zincir üstü veri platformu Glassnode, Bitcoin'deki sert düşüşleri değerlendiren haftalık raporunu yayımladı ve en büyük kripto paranın, ayı sezonunun "en derin ve en karanlık" bölümüne girdiği değerlendirmesinde bulundu. Raporda uzun dönemli yatırımcıların dâhi ciddi zararlar elde etmeye başladıkları belirtildi.

bitcoin

Bitcoin 2022 senesinin en düşük seviyesine ulaştığı bugün 23 bin doların da altına indi ve ayı sezonunun en sert zamanlarından birini yaşadığını gösterdi. Zincir üstü veri platformu Glassnode ise haftalık raporunda en büyük kripto parayla ilgili çok önemli ve bir o kadar da olumsuz yorumlarda bulundu.

“Kaos haftası başladı”

Glassnode’un raporunda, Bitcoin fiyatının, 1 yıldan fazla sürenin en düşük seviyesine indiği belirtilirken şu ifadeler yer aldı:

“Bitcoin ve dijital varlıklar, bir kez daha kaos dolu bir haftanın başlangıcını yaşıyorlar. 31 bin 600 dolarlık açılış seviyesini kaybeden Bitcoin’de, %8.6’lık enflasyon seviyesi ve 2 ile 10 yıllık tahvil getirilerindeki terse dönüş gibi makro piyasanın karşıdan esen rüzgarları fiyatı düşürmeye devam ediyor ve bu sayede dolar endeksi de, büyük bir ralli koşusu başlatmış durumda… Bu etkenler nedeniyle Bitcoin de son 11 haftanın 10’unu kırmızı mum ile kapattı.”

Kaynak: Glassnode

“En karanlık ve en derin bölümler…”

Şu an yaşanan ayı sezonunun en derin ve en karanlık bölümüne girildiği belirtilen raporda uzun vadeli yatırımcıların bile zararda olmaya başladıkları ifade ediliyor:

“Bitcoin ağının kullanım alanı gittikçe azalıyor. 1 BTC’den az coin’e sahip olan ‘karides’ler ve 10 bin BTC’den fazla coin’e sahip olan ‘balinalar’ın düzenli alımlarına rağmen, fiyat oturaklı bir alana giremiyor. Ayı sezonu şu anda en derin ve en karanık dönemine giriyor. Piyasa ortalaması şu anda maliyetlerin çok az üzerinde ve uzun dönemli yatırımcılar dâhi zarar etmeye başladılar”

“Piyasa realize edilmiş fiyat bölgesine çok az geldi”

20 bin dolar seviyelerinde dolaşan fiyatın, spot piyasalarda realize edilmiş fiyat bölgesine çok az geldiği belirtilen raporda bu durumun son olarak Mart 2020 ve 2018 ayı sezonunda görüldüğü yazıldı:

“Piyasanın 20 bin dolarlarda gezindiği bu dönemde çok önemli ve temel bir zincir üstü metriğe yaklaşıldı, realize edilmiş fiyat. Bu metrik, arzdaki her coin’in ortalama fiyatını temsil eder, ve zincir üstünde son harcandığı dönem ile değerlenir. 23 bin 430 dolarda olan realize edilmiş fiyata, ayı piyasalarının en kötü dönemleri dışında, çok az kez ulaşılmıştır. Bu döneme örnek olarak Mart 2020 ve 2018 ayı sezonunun sonu gösterilebilir. Bu dönemlerde piyasa, realize edilmemiş zararlar ile ilerliyordu”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl