ABD Adalet Bakanlığı, “Tether manipülasyonu”nu araştırıyor

ABD Adalet Bakanlığı'nın Tether ve Bitfinex'in kripto para fiyatlarını manipüle edip etmediğini araştırdığı ortaya çıktı.

Bloomberg’de yer alan habere göre ABD Adalet Bakanlığı, giderek artan bir şekilde aylardır süren kripto para piyasasının sabit kripto para Tether ile manipüle edilip edilmediği araştırmasına odaklanıyor.

Konuyla ilgili soruşturmaya yakın kaynaklara göre bakanlık kripto para borsası Bitfinex ve Tether Ltd.’nin sabit kripto para kullanarak Bitcoin’in fiyatını artırıp artırmadığını inceliyor. Araştırmayla alakalı olarak özel ayrıntılar paylaşılmadı ve henüz herhangi bir suçlamada bulunulmadı.

Ancak uzun zamandır kripto para piyasasında Tether’le ilgili endişeler mevcut. Austin Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu yaz sabit kripto paranın Bitcoin’in 2017’de zirve seviyelere ulaşmasıyla bağlantılı olduğunu öne süren bir rapor hazırladılar.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), her ne kadar hangi sebeple olduğu bilinmese de Bitfinex ile Tether’e mahkeme celbi göndermişti.

Öte yandan ABD Adalet Bakanlığı, Mayıs ayında Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu ile iş birliği içinde bazı borsa simsarlarının sahte emirler yoluyla Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatlarını manipüle edip etmediği konusunda bir soruşturma daha başlatmıştı.

Tether’in fiyatı düştü

Bugün ortaya çıkan bu gelişmeden Tether’in fiyatı büyük ölçüde etkilendi. Sabit kripto para, şu sıralarda 0.97 dolar civarında işlem görüyor.

Haber: CoinDesk

→ KRİPTO PARALARDAKİ BÜYÜK TASFİYEDE 30 MİLYAR DOLAR DAHA SİLİNDİ

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl