Bitcoin balinaları azalıyor, altcoin’ler yükseliyor: Grafikte çarpıcı değişim

Altcoin'ler çarpıcı yükselişler kaydederken en az 10 bin BTC tutan Bitcoin adreslerinin sayısı da 14 aydır görülmeyen seviyeye indi.

Yüksek sayıda Bitcoin tutan adreslerin, bir başka deyişle de balinaların sayısı son 14 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Balina sayısındaki azalma ilk olarak, fiyatta bir düşüş olabileceği düşüncesini akıllara getirebilir ancak uzun vade için çok yararlı bir gelişme anlamına da gelebilir, Bitcoin’in dağılımının yayılması…

Blockchain analiz firması Glassnode’un verilerine göre; pazar günü en az 10 bin BTC tutan adres sayısı 103’tü. Bu da Mayıs 2019’dan beri görülen en düşük rakam.

1 BTC fiyatının yaklaşık 9300 dolar olduğu düşünüldüğünde 10 bin BTC 93 milyon dolar yapıyor.

Bazılarına göre ise balina sayısındaki azalma fiyatta bir gerileme olacağının işareti değil. CoinDesk’e açıklamalarda bulunan kripto likidite sağlayıcısı GSR’nin kurucu ortağı Richard Rosenblum konuyla ilgili olarak “En büyük fon sahiplerinin ellerindekini azaltması tabii ki olumsuzdur ancak piyasanın merkeziyetsizleşmesi anlamında da çok olumlu bir gelişmedir.” dedi.

En az 10 bin BTC tutan adres sayılarındaki değişim

Bin BTC de 1 BTC de tutan sayısı artıyor

Son birkaç ayda düşük seviyede Bitcoin tutan adreslerdeki büyüme Rosenblum’un yorumunu da doğruluyor. Pazar günü gelen verilerde, en az 1000 BTC tutan adres sayısı 2155’ti. Bu da Nisan ayındaki 2097 rakamından yüzde 3 daha fazla…

Öte yandan 1 BTC tutan adres sayısı da yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Aynı durum, 0.1 BTC ve 0.01 BTC tutan adres sayısı için de geçerli.

Görülen o ki Bitcoin’ler artık, az sayıdaki balinadan, çok sayıdaki küçük yatırımcıya akıyor.

Rosenblum, “Zaman geçtikçe Bitcoin’in doğal olarak daha fazla kişiye ulaşmasını bekliyoruz” yorumunu yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl