Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’in balina nüfusu sürekli artıyor: Nereden geliyorlar?

Bitcoin'de en az 1000 BTC Bitcoin sahibi "balina" sayısı, son zamanlarda artmaya devam etti. Bu artış, nereden kaynaklanıyor?

Kripto para analiz şirketi Glassnode’un son raporunda Bitcoin’de “balina” olarak tabir edilen büyük kripto para sahiplerinin sayısının sürekli bir artış içinde olduğu kaydedildi.

Çalışmada 1000 BTC ve üzeri cüzdan sayısı ele alındı. Bu cüzdanlar, 2016 yılının Mayıs ayında neredeyse 2000 ile zirve yapmış, ardından Bitcoin fiyatında gelen düşüşlerle beraber azalmıştı. Bu düşüş, 2019 yılının ilk çeyreğine kadar sürdü. Üçüncü çeyrekten itibaren ise Bitcoin’deki fiyat artışına paralel olarak yükselişe geçti. Balina cüzdanlarına borsalara ait cüzdanlar ise dahil değil.

Bitcoin balinaları sayısındaki değişim, kaynak: Glassnode
Bitcoin balinaları sayısındaki değişim, kaynak: Glassnode

Nereden geliyorlar?

Artış, 2020’nin başından ise çok daha istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Sadece Şubat ayından beri en az 1000 BTC bulunan cüzdan sayısı, 150’den fazla arttı. Peki bunca yeni balina nereden geliyor?

Glassnode’a göre, balina sayısında son zamanlarda meydana gelen artışın çoğu yeni para girişi ile değil, BTC’lerini borsalardan çeken mevcut yatırımcılarla açıklanabilir. Daha önce bildirdiğimiz üzere, borsalardaki toplam Bitcoin miktarı, özellikle Mart ayındaki Kara Perşembe’den beri önemli ölçüde azaldı. Borsalarda tutulan Bitcoin miktarındaki azalma ile balina sayısındaki artış aynı zamana denk geldi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl