‘Bitcoin balinası’ 330 milyon dolarlık BTC’yi Bitfinex’e gönderdi

Zincir üstü veri analizi platformu Lookonchain, bugün akşama doğru bir “Bitcoin balinasının” fiyat 30 bin 114 dolarken 11 bin BTC’yi bir Bitfinex cüzdanına aktardığını bildirdi.

Verilere göre, yatırımcının Bitfinex’ten ortalama 20 bin 83 dolar fiyatla 46 bin 542 BTC (yaklaşık 935 milyon dolar) aldığı, bu miktarı ise Haziran 2022 ile Ocak 2023 arasında biriktirdiği gözlemleniyor.

Ardından cüzdanın mart ortalarında 28 bin 32 dolar fiyatla Bitfinex’e yaklaşık 1 milyar dolarlık BTC’yi transfer ettiği görülüyor.

Yatırımcıyı “akıllı balina” olarak nitelendiren Lookonchain cüzdanın şu anda 390 milyon dolar kârla 10 bin 42 BTC tuttuğunu belirtti.

Balina, BitInfoCharts’a göre mart ortasına kadar 1,2 milyar dolarlık BTC’yi elinde tutarak 14. en büyük Bitcoin sahibi oldu.

Bitcoin balinası ve akıllı balina nedir?

Bitcoin balinası, Bitcoin’e büyük miktarda yatırım yaparak piyasayı etkileyen veya kontrol eden, genellikle büyük ölçekli bireyler, şirketler veya kuruluşlar olarak tanımlanan kişilere veya varlıklara verilen bir terim. Bitcoin balinaları, Bitcoin ağındaki toplam arzın büyük bir kısmına sahip olduklarından fiyatlar üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabiliyorlar.

“Smart whale” veya “akıllı balina” ise kripto para piyasalarında büyük miktarlarda varlık tutup alım satımını yapan, ancak geleneksel balina olarak adlandırılan büyük yatırımcılardan farklı olarak piyasa manipülasyonu veya diğer yasadışı faaliyetlere başvurmadığı düşünülen cüzdanlara verilen bir isim.

Genellikle büyük Bitcoin cüzdanlarına sahip olan Bitcoin balinaları tek bir işlemle büyük miktarda Bitcoin alımı veya satımı yapabiliyorlar. Bu tür büyük işlemler, piyasa talebi ve arzını etkileyebiliyor ayrıca Bitcoin’in fiyatında büyük dalgalanmalara neden olabiliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl