Bitcoin, Binance Avustralya’da 22 bin dolara düştü

Dünyanın en büyük borsası olarak kabul edilen Binance, son dönemde Avustralya'da ciddi sorunlar yaşarken, yerel para çekimi konusundaki problemler de Bitcoin ve diğer kripto paralarda önemli fiyat düşüşleri getirdi.

Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para, Binance Avustralya’da önemli fiyat düşüşleri yaşadı. Son dönemde ülkede türev lisansı iptal edilen ve 2 hafta önce de Avustralya dolarıyla yapılan çekim işlemlerini askıya alan borsada, şimdi de birçok kripto paranın fiyatı, yerel para birimi olan AUD paritesinde ciddi seviyede geri çekildi. Diğer borsalarda ise böyle bir sorun yaşanmadı.

Borsanın bu zamana kadarki yerel hizmet sağlayıcısı şirketin desteği durdurması nedeniyle bir süredir sorun yaşayan Binance’te kullanıcılar 1 Haziran’dan itibaren popüler ödeme hizmeti PayID ile de Avustralya doları çekimleri yapamayacaklar.

“Zaman dolmadan çekim yapmak istiyorlar”

Borsada Bitcoin, 34.800 Avustralya dolarına kadar indi. Bu rakamın ABD doları karşılığı ise yaklaşık 22 bin 600 dolara tekabül ediyor. Ether ve Solana gibi önemli kripto paralarda da benzer düşüşler görülüyor.

Fon yönetim şirketi Digital Asset Capital Management kurucusu Richard Galvin, düşüş sebebini şöyle açıkladı:

“Bitcoin/Avustralya doları paritesindeki fiyat, Bitcoin/ABD doları paritesine oranla çok daha düşük görünüyor. Bunun sebebi, Avustralyalı müşterilerin 1 Haziran günü öncesinde çekim yapmak için yoğun satışlarda bulunmaları…”

Hatırlanacağı üzere 18 Mayıs günü Binance Avustralya, yerel para ile yapılan çekimleri durdurduğunu açıklamıştı. Binance’in banka çekimleri konusundaki hizmet sağlayıcısı olan Cuscal şirketi, “Avustralyalıları finansal suç ve dolandırıcılıklardan korumak için iş birliğini sonlandırıyoruz” açıklamasını yapmıştı.

“USDT’ye çevrilebilir”

Öte yandan konuyla ilgili konuşan bir borsa sözcüsü de, trade ve çekim işlemlerinin daha kolay olması adına Avustralya dolarlarının USDT’ye çevrilebileceği önerisini ortaya attı.

Sözcü ayrıca, “Alteratif bir hizmet sağlayıcısı bulma konusunda yoğun şekilde çalışıyoruz. Bu şirket bulunduktan sonra çekme ve yatırma işlemleri açılacaktır” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl