Merkeziyetsiz borsa rekabeti kızışıyor: Son oyuncu Bithumb

Güney Kore'nin en büyük borsalarından biri olan Bithumb da son zamanlarda ivmelenen merkeziyetsiz borsa rekabetine katılıyor.

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Bithumb, 3 Ekim’de yaptığı açıklamada küresel piyasayı hedefleyen yeni bir kripto para açacağını duyurdu.

Bithumb’ın bu hamlesi, belirsiz yönetmelikler nedeniyle işlerin genişletilmesinde yaşanan zorluklardan ve küresel kripto para piyasasında liderliği ele alma çabalarından kaynaklanıyor.

Bithumb’ın yeni küresel borsası, merkeziyetsiz bir teknolojiye sahip olacak. Mevcut borsalardan farklı olarak merkeziyetsiz bir borsa, kullanıcıların kripto paraları otomatik bir süreç aracılığıyla doğrudan alıp satmalarına izin veriyor. Merkeziyetsiz borsayla hack saldırıları dahil olmak üzere güvenlik tehditleri azaltılabiliyor.

Bithumb, bu ayın sonuna kadar yurt dışındaki iştiraki aracılığıyla yeni kripto para borsası Bithumb DEX’i ortaya çıkaracağını belirtti. Şirket bu hedef doğrultusunda küresel Blockchain şirketi One Root Network (RNT) ile çalışıyor. Bithumb, yeni borsayı, RNT’den bir teknik destekle açmayı planlıyor.

Bithumb’dan bir yetkili, “Bithumb DEX, şirketin yurt dışı iştiraki tarafından işletilecek. Şirket, merkeziyetsiz borsa sektöründe yalnızca RNT ile çalışıyor.” dedi.

Merkezi olmayan Bithumb DEX, kripto paraları doğrudan saklamayacak, bunun yerine kişilerin kripto para cüzdanları arasında kripto para ticareti yapmalarını sağlayacak. Merkeziyetsiz borsalar, nispeten yavaş bir işlem hızına sahip olsa da güvenlik açısından neredeyse kusursuz.

Merkezi borsalarsa müşterilerinin kripto paralarını doğrudan kendileri saklarlar. Bu nedenle sıklıkla hacker’ların hedefi olurlar. Böyle bir olay yakın zamanda Bithumb’ın başına geldi. Borsa, Haziran ayında uğradığı saldırıda 30 milyon dolarlık kripto para çaldırdı.

Son zamanlarda kripto para borsalarının, merkeziyetsiz borsa atılımları hız kazandı. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance de hummalı bir çalışmayla merkeziyetsiz bir borsa hazırlıyor. Binance, Binance DEX adını verdiği bu borsayı, 2019’un ilk çeyreğinde kullanıma sokmayı planlıyor. Öte yandan Güney Kore’den bir başka borsa Upbit de merkeziyetsiz borsa Allbit’e yatırım yaptı.

Kaynak: Business Korea

→ JAPON BANKA KONSORSİYUMU RIPPLE DESTEKLİ ÖDEME UYGULAMASINI PİYASAYA SÜRDÜ

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl