Japon banka konsorsiyumu, Ripple destekli ödeme uygulamasını piyasaya sürdü

SBI Holdings ile Ripple'ın ortaklaşa geliştirdiği para transferi uygulaması, resmi olarak piyasaya sürüldü.

SBI Holdings ve Ripple tarafından oluşturulan tüketici odaklı bir Blockchain para transferi uygulaması MoneyTap, resmen piyasaya sürüldü.

MoneyTap’ın piyasaya sürüldüğü, bugün Ripple tarafından bir tweet yoluyla duyuruldu. Uygulama, SBI Ripple Asya ve birkaç katılımcı bankanın ürünü.

Uygulamanın Ripple’ın xCurrent ödeme ürününü kullanarak ‘gerçek zamanlı’ bankadan bankaya para transferleri yapabildiğini gösteren yeni bir internet sitesi de açıldı.

Ürün hem iOS hem de Android cihazlar için erişilebilir durumda. Kullanıcıların yalnızca telefon numaraları veya QR kodu aracılığıyla başkalarına para göndermesine imkan tanıyan uygulama, güvenlik için parmak izi taraması gibi cihazların biyometrik oturum açma özelliklerini kullanıyor.

Şu anda uygulama aracılığıyla 3 Japon bankasında tutulan hesaplar arasında transfer yapılabiliyor. Bu bankalar SBI Sumishin Net Bank, Suruga Bank ile Resona Bank. Hizmet, ücretsiz olarak sunuluyor, ödemeler Japon Yeni ya da yabancı para birimleriyle gönderilebiliyor.

SBI Ripple Asia, Eylül ayı sonlarında Japonya’nın Maliye Bakanlığı’na elektronik ödemeler için lisanslı bir aracı olarak kayıt işlemini tamamladığını açıklamıştı. Bu uygulama piyasaya sürülmeden önceki son engeldi.

Ülkede bankacılık API’leri kullanarak elektronik ödeme gerçekleştirmek isteyen herhangi bir kuruluş, 1 Haziran’da yürürlüğe giren yeni bir kurala göre yerel finans bürolarına kayıtlı olmak zorunda.

Ripple’ın xCurrent ağı dağıtık defter teknolojisi üzerine kurulu ve yakın zamanda rakip ödeme hizmetleri çoğaldıkça rekabetçi kalmaya çalışan bankalar tarafından giderek büyüyen bir oranda benimsendi. Bankacılık devi Santander de Nisan ayında xCurrent’ı kullandığı bir ödeme uygulaması çıkarmıştı.

Blockchain’e dayanan xCurrent ağı, Ripple’ın token’ı XRP‘yi kullanmıyor.

Bununla birlikte birkaç gün önce gerçekleştirilen Ripple’ın Swell konferansında şu anda 3 ödeme şirketinin XRP’nin kullanımını gerektiren ödeme çözümü xRapid’i ticari olarak kullandıkları duyurulmuştu.

Kaynak: CoinDesk

→ 35 MİLYAR DOLARLIK TD AMERITRADE’DEN YENİ BİR KRİPTO PARA BORSASINA YATIRIM

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl