Madencilik devi Bitmain, Bitcoin’lerini satıp Bitcoin Cash alıyor

Kripto para madencilik şirketi Bitmain, ilginç bir hamle ile son zamanlarda Bitcoin'lerini satıp Bitcoin Cash almaya başladı.

Bitmain, bir ön-IPO (halka arz) dökümanına göre Bitcoin Cash için Bitcoin’lerinin büyük bir bölümünü sattı.

Finance Magnates’te yer alan habere göre kripto para madencilik lideri, şu anda Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda 18 milyar dolar gelir elde etmeyi hedeflediği bir halka arza hazırlanırken bu tercihin ilginç etkileri olabilir.

Yukarıda yer alan tabloda ilk üçlü sütun tutulan miktarı, ikinci üçlü sütun coin’in USD cinsinden alındığı ortalama fiyatı gösteriyor. Bitmain, Aralık 2016’da hiç Bitcoin Cash tutmaz -çünkü Bitcoin Cash henüz yoktu- ve 71,560 Bitcoin tutarken Mart 2018’de 1.02 milyon Bitcoin Cash ve yalnızca 22,082 Bitcoin tutuyor.

Birkaç yeni gelişme hesaba katıldığında bu daha da ilginç bir hal alıyor.

Birincisi, bu Bitmain yönetiminin Bitcoin Cash’i Bitcoin’e yeğlediğini gösteriyor. Bitcoin.com’a göre Bitmain’le ilişkili geliştiriciler, Bitcoin Cash blok zincirinde akıllı sözleşmeler oluşturmak için Wormhole adında bir meseleyi tartışıyorlar. Bu haberi takiben Bitmain, geçen hafta Bitcoin Cash tarafından desteklenen ve kendi token’larını geliştirmek için Bitcoin Cash tabanlı akıllı sözleşme protokolünü kullanacak olan bir dijital reklamcılık şirketine 3 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı.

Tüm BCH’lerin yüzde 5’i Bitmain’de

İkincisi, Nisan 2018’de tüm Bitcoin madenciliğinin yüzde 14.4’ünü gerçekleştiren Bitmain kontrollü madencilik grubu Antpool, bugüne dek elde ettikleri tüm Bitcoin Cash madencilik ödüllerinin yüzde 12’sini yok edeceklerini bildirmişti.

Bir işletmenin parasını yakmasının tek nedeni, kalan paranın değerini artırmak olur. Nitekim duyurunun ardından Bitcoin Cash’in fiyatı yaklaşık yüzde 50 oranında arttı.

CoinMarketCap’e göre şu anda dünya çapında dolaşımda yaklaşık 17 milyon BCH bulunuyor. Yukarıdaki tabloya göre Bitmain, tüm Bitcoin Cash’in yaklaşık yüzde 5’ini elinde tutuyor.

Bitcoin Cash için anlamı ne?

Bitmain’in kripto para dünyasındaki gücünü hatırlatmaya gerek yok.

Şirket temelde dünyanın tamamında kripto para üretmek için kullanılan cihazların yüzde 80’ini üreten, satan, kiralayan ve çeşitli madencilik havuzlarını işleten Hong Kong merkezli bir kripto para şirketi. Bu havuzlar, Bitcoin madenciliğinin neredeyse yarısını oluşturuyor.

Şirket son zamanlarda ABD’nin Teksas eyaletinde ve çeşitli ülkelerde tesisler açıp Opera internet tarayıcısının şirketi Opera Ltd’nin çoğunluk hissesini satın alarak büyüyor ve genişliyor. Bu arada Opera da mobil tarayıcısına kripto para cüzdanı entegre etmesinin ardından şimdi de masaüstü tarayıcıda da aynı şeyi deniyor.

Bitmain, Eylül ayında Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda gerçekleştireceği halka arzla birlikte 18 milyar dolar gelir elde etmeyi umuyor. Şirket, bu konuda umduğunu bulursa Facebook’u liste dışı ederek tarihin en büyük ilk 10 halka arzından birini yapmış olacak.

Dünyanın en büyük kripto para madencilik şirketinden gelen böyle bir destek, şüphesiz ki Bitcoin Cash için pozitif bir gelişme şeklinde görülebilir. Öte yandan Bitmain’in Bitcoin blok zincirini kontrol edebileceğinden yeterince endişeleniliyordu. Bitcoin Cash, Bitcoin’e göre daha küçük bir blok zinciri, dolayısıyla Bitmain’in bu zincir üzerinde tam kontrolü güçlü bir olasılık. Bu da uzun vadede Bitcoin Cash için sağlıksız bir durum olarak görülebilir.

→ BITCONNECT’İN TABUTUNA SON ÇİVİ ÇAKILIYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl