Bitmain’de deprem: Kurucular istifa edecek

Çin'den gelen son haberlere göre, Bitmain'in kurucuları Jihan Wu ile Micree Zhan, şirketteki görevlerinden istifa edecek.

Çin’in önde gelen haber platformlarından Sina News’te yer alan habere göre, Bitmain’in kurucuları Jihan Wu ile Micree Zhan, şirketteki görevlerinden istifa edecek.

Bitcoin madenciliği devi, geçtiğimiz Eylül ayında Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda halka arz olmayı planlıyordu. Kripto para piyasasının kötü gidişatı ve diğer faktörlerden dolayı bu halka arz planı Eylül ayında gerçekleştirilemedi. Halka arz için çalışmalar hala sürüyor. İlk halka arz planında Jihan Wu ile Micree Zhan, eş CEO’lar olarak görünecekti fakat bir kaynak, istifaların ardından CEO’luk görevini Wang’ın alacağını öne sürüyor.

Şimdiye kadar kimse Wang’ın kim olduğunu bilmiyor. Kaynak, son kararın henüz verilmediğini ve Wang’ın Bitmain’e bir süre önce katıldığını söyledi.

Wang’ın kim olduğuna ilişkin birkaç öngörü var. Bunlardan biri 2017’de Bitmain’de çalışmaya başlayan ürün mühendisliği başkanı Haichao Wang. Wang’ın Bitmain’den Zhan’a yakın olduğu bildiriliyor. Bununla birlikte Zhan ve Wu’nun uzun süredir şirkette güç mücadelesi içerisinde olduğu söyleniyor.

Öte yandan Wang’ın Huawei’in eski yönetim kurulu üyesi olan Shengli Wang da olabileceği iddia ediliyor. Shengli Wang’ın yakın zamanda üstün performansına karşın Huawei’in yönetim kurulundan istifa etmiş bir isim olması bu noktada dikkat çekici.

Geçtiğimiz Kasım ayında Wu’nun şirketteki pozisyonu yöneticiden süpervizöre düşürülmüştü. Yeni pozisyonu ile Wu’nun yönetim kurulundaki oy hakkı elinden alınmış, dolayısıyla şirketteki gücü azalmıştı.

Bu arada Bitmain, son günlerde işten çıkarmalarla gündeme geliyor. Şirketin personelinin en az yüzde 50’si ile yollarını ayıracağı ifade ediliyor.

→ BITCOIN VADELİLERİN SON GÜNÜNDE 4,000 DOLARA DOKUNDU

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl