Bitmain, Bitcoin madenciliğinde kritik seviyeye çok yaklaştı

Çin merkezli madencilik devi Bitmain tarafından kontrol edilen Bitcoin madencilik havuzları, artık toplam Bitcoin hash oranının yüzde 40'ından fazlasını oluşturuyor ve madenciliğin merkezileşmesi konusunda yeni endişeler doğuruyor.

CCN.com’da yer alan habere göre, Çin merkezli madencilik devi Bitmain tarafından kontrol edilen Bitcoin madencilik havuzları, artık toplam Bitcoin hash oranının yüzde 40’ından fazlasını oluşturuyor ve madenciliğin merkezileşmesi konusunda yeni endişeler doğuruyor.

CoinDance’ın verilerine göre, BTC.com ve Antpool, Bitcoin madencilik havuzları, son yedi gün içinde tüm Bitcoin bloklarının sırasıyla yüzde 25.5 ve yüzde 16.5’ini çıkardı. Bu madencilik havuzlarının her ikisi de Bitmain’e ait. Bu durumda şirketin şu anda Bitcoin hash oranının en az yüzde 42’si üzerinde etkisi olduğunu söylemek mümkün.

Birlikte iki havuz, Bitcoin ile aynı algoritma (SHA-256) üzerinde çalışan, Bitcoin Cash hash oranının yüzde 21.3’ünü kontrol ediyorlar. Bu durum da Bitmain’in teorik olarak ağa karşı yüzde 51’lik bir saldırı girişiminde bulunmasını sağlayacak donanımda olduğunu gösteriyor.

Bu tür saldırılar kısa bir süre önce Litecoin Cash, Bitcoin Gold, Verge ve Monacoin dahil olmak üzere bir dizi küçük altcoin’e karşı başarılı bir şekilde uygulandı.

Bitcoin’e saldırmak maliyet/getiri açısından çok cazip değil ancak yine de toplumdaki bazı kişiler, Bitmain’in ağa karşı kötü niyetli bir saldırı başlatabileceğinden endişe ediyorlar. Bu çok beklenmedik bir senaryo olur ancak eleştirmenler, Bitcoin madenciliğinin merkezi durumunun kesinlikle bir tartışma konusu olduğu gerçeğini savunuyorlar.

Hash oranının yüzde kaçının Bitmain tarafından fiziksel olarak çalıştırılan cihazlara ait olduğu açık değil. Havuz operatörleri, tüm havuz için blok şablonlarını kontrol ettiğinden beri bu nokta biraz belirsiz.

Daha önce de buna benzer bir olay yaşanmıştı. 2014 yılında, şu anda var olmayan madencilik havuzu Ghash, yüzde 51’lik barajı aşmıştı. Ancak toplumun endişelerine yanıt olarak kullanıcıları bazı hash güçlerini diğer havuzlara taşımak için teşvik etmişlerdi.

Bununla birlikte, Bitmain’in benzer bir işlem yapmayı planlayıp planlamadığı şu an için bilinmiyor.

Aslında, Antpool geçtiğimiz günlerde platformuna daha fazla madenciyi çekmek için Eylül ayı ortasına kadar devam edecek olan sıfır ücret promosyonu başlatmıştı. Havuz çeşitli kripto para madenciliği algoritmalarını desteklerken promosyon, Bitcoin’i ücretlerden muaf olacak paralardan biri olarak açık bir şekilde listeliyor.

→ ÇİN BORSASI BİTCOİN’İ GÖLGEDE BIRAKTI: BİR GÜNDE 406 MİLYAR DOLAR SİLİNDİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl