ABD-Çin ticaret savaşı, Bitcoin madencilik devi Bitmain’i de vurdu

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, dünyanın en büyük kripto para madencilik cihazları üreticisi Bitmain'i de vurdu.

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı iyice kızışırken Çin merkezli kripto para madencilik devi Bitmain, 23 Ağustos’tan bu yana yurt dışı pazarlarda yeni vergi oranlarından muzdarip.

South China Morning Post’a göre Bitmain, Çinli madencilik cihazı üreticileri arasında ABD engellerinden en çok etkilenen şirketi. Canaan ve Ebang gibi diğer madencilik devleri de Bitmain kadar olmasa da ABD’nin vergi politikalarından etkileniyorlar.

Öte yandan şirketlerin halka arz planları da ABD engeline takılıyor.

Bitmain’in son teknoloji ürünü cihazı Antminer S9, daha önce sıfır vergi ile ‘veri işleme makinesi’ olarak sınıflandırılmıştı. Bununla birlikte ABD’li yetkililer, Haziran ayında Antminer S9’u yüzde 2.6’lık vergi kapsamına giren ‘elektrikli makine aparatı’ şeklinde sınıflandırdı.

Şu anda ise Çinli madencilik cihazı üreticileri, ABD’ye ihraç ettikleri mallar için yüzde 27.6’lık vergi oranıyla karşı karşıya. Bitmain’in gelirinin yüzde 50’sini yurt dışı pazarlarının oluşturduğu göz önüne alındığında bu şirket için zor bir dönem olacak. Diğer şirketler Canaan ve Ebang’ın yurt dışı satışlarının gelirlerindeki payı ise sırasıyla yüzde 8.5 ve yüzde 3.8 düzeyinde.

Ayrıca Bitmain’in Antminer S9 ürünü, 2017’de şirketin 2.5 milyar dolarlık gelirinin yarısından fazlasını oluşturuyordu. ABD’nin vergi politikası, Çinli madencilik cihazı üreticilerini küresel madencilik donanımları pazarında daha az rekabetçi hale getirecek.

→ KRİPTO PARA FİYATLARINI 2020’YE KADAR 10 KAT ARTABİLİR

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl