Kripto para sektöründeki en etkili 10 kadın

Sayıları az olsa da bulundukları pozisyonlarla Blockchain ve kripto para alanında önemli bir etkiye sahipler. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde, kadınların bu alanda giderek daha fazla yer alması dileği ile işte Blockchain'de en etkili 10 kadın...

Blockchain ve kripto para alanında cinsiyet dengesizliği, sektörün önünde aşılması gereken önemli bir sorun olarak duruyor.

2018 yılındaki verilere göre Bitcoin topluluğundaki kadınlar sadece yüzde 9’luk bir dilimi oluşturuyor. Bir Ethereum cüzdanı sahibi olan kadınlar ise 100’lük dilimin 16’sına egemen.

Bu tablonun birinci nedenin esasında kripto para dünyasına hayat veren geleneksel finansal dünyadaki şiddetli cinsiyet dengesizliği olduğu düşünülüyor. BBC.com’un verilerine göre ABD’deki yatırım fonlarındaki pozisyonlarda bulunan kadınların yüzdesi yalnızca 10. Öte yandan ikinci nedenin ise kripto paraların, gelişimin erken aşamalarında erkeklerin egemenliğindeki alanlar olan silah, yasa dışı porno ve uyuşturucu gibi satın alımlarda yaygın olarak kullanılması olduğu belirtiliyor.

 

Blockchain sektöründeki bu tablonun aşılması için uğraşan çeşitli şirketler var. Örneğin Bancor çalışanlarının yüzde 40’ı kadın.

Blockchain şirketlerinin kadın varlığını artırmaya yönelik çalışmalarını duraksamadan devam ettirmesi ümidi ile şimdi sektördeki en etkili 10 kadını tanıyalım:

1- Meltem Demirörs (CoinShares CSO’su)

Blockchain alanında yılları aşkın deneyimi ile bir dijital varlık yöneticisi, kripto para yatırımcısı, danışmanı ve savunucusu olan Meltem Demirörs, Rice Üniversitesi Matematiksel Ekonomi bölümünden lisans ve MIT Sloan İşletme Okulu’ndan MBA derecesine sahip.

Şu anda CoinShares’ta stratejilerden sorumlu üst düzey yönetici olarak görev yapan Demirörs, daha önce sektörün en eski şirketlerinden biri olan Digital Currency Group’ta (DCG) gelişim direktörlüğü ve Deloitte’te strateji danışmanlığı görevlerini yürüttü.

2- Kelly Loeffler (Bakkt CEO’su)

Kelly Loeffler, tüketicilerin ve kurumların dijital varlıkları sorunsuz bir şekilde satın almalarını, satmalarını, saklamalarını ve harcamalarını sağlamak için New York Borsası’nın ana şirketi Intercontinental Exchange tarafından geliştirilen Bakkt’ın CEO’su.

Atlanta’ta yaşayan Loeffler, Bakkt’ın resmen açılmasıyla beraber dijital varlık alanındaki en önemli liderlerden biri olmak üzere.

3- Yi He (Binance Kurucu Ortağı)

Yi He, en büyük kripto para borsası Binance’in kurucu ortağı. Çin internet sektöründeki en saygın ve etkili kişilerden biri olarak kabul edilen He, Changpeng Zhao ile birlikte Binance’i kurmadan önce bir başka önemli kripto para borsası OKCoin’in kurucu ortağıydı.

4- Ella Zhang (Binance Labs Başkanı)

Zhang, hızla büyüyen kripto para şirketi Binance’in girişim kanadı Binance Labs’in başkanı. Binance Labs, Blockchain ve kripto para girişimcileri, projeleri ve topluluklarına yatırım yapmayı ve onları güçlendirmeyi hedefleyen bir kuluçka merkezi.

5- Elizabeth Stark (Lightning Labs CEO’su)

Yale ve Stanford’da Internet’in geleceği hakkında dersler veren Elizabeth Stark, Harvard Üniversitesi’nin Hukuk bölümünden mezun. Stark, şu anda 2016’da kurduğu Lightning Labs’i yönetiyor. Lightning Labs, Bitcoin başta olmak üzere kripto para işlemlerini hızlandırmak ve işlem ücretlerini sıfırlamak için teknolojik bir altyapı hazırlıyor.

6- Laura Shin (Gazeteci)

Laura Shin, evrensel olarak saygı duyulan bir kripto para ve Blockchain gazetecisi. Twitter’da 100 bini aşkın takipçiye sahip olan Shin, Unchain Podcast ile on binlerce insana ulaşıyor.

7- Mary Wieck (IBM Blockchain Başkanı)

30 yıldan daha uzun bir süredir IBM’de çalışan Wieck, son dönemde şirketin Blockchain bölümünün başına getirildi. IBM, Blockchain’i destekleyen ilk şirketlerden biri. Aynı zamanda Blockchain alanındaki en aktif şirketlerden biri olan IBM, Hyperledger projesinin bir parçası olarak Blockchain için açık kaynaklı yazılım geliştiriyor.

8- Kathleen Breitman (Tezos CEO’su)

Breithman, Blockchain tabanlı bir akıllı sözleşme platformu olan Tezos’un CEO’su. Breitman, Tezos’tan önce 70’in üzerinde finans şirketinden oluşan bir Blockchain konsorsiyumu olan R3’ün kıdemli strateji ortağıydı.

Breitman, ayrıca Fortune’un “40 altı 40” listesine de girdi.

9- Galia Benartzi (Bancor Kurucu Ortağı)

Galia Benartzi, 153 milyon dolarlık bir ICO’ya imza atan Bancor’un kurucu ortaklarından biri. Benartzi, daha önce iki önemli girişimde üst düzey görevler aldı. Bundan biri kumar devi 888’e 48 milyon dolar karşılığında sattığı Mytopia’ydı.

10- Lily Liu (Earn Kurucu Ortağı)

Bir kripto para yatırımcısı ve danışmanı olan Liu, Coinbase tarafından satın alınan Earn.com’un kurucu ortağı. Stanford Üniversitesi’nde Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olan Liu, aynı zamanda Harvard’da da eğitim aldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun