52 milyar dolarlık yatırım fonu kurucusu: Blockchain’e evet, kriptoya hayır

Serbest yatırım fonu devi Two Sigma'nın kurucusu ve eş başkanı, blockchain'de bir gelecek görse de kripto para hayranı değil.

Serbest yatırım fonu devi Two Sigma’nın kurucusu blockchain’de bir gelecek görse de kripto para hayranı değil.

Bloomberg Invest konferansında konuşan yönetimi altında 52 milyar dolarlık varlık bulunan şirketin eş başkanı David Siegel, “Kripto paraların insanların bekledikleri değerlere sahip olacağıyla ilgili kuşkuluyum.” dedi.

Siegel, bununla birlikte, dijital paraların arkasındaki teknoloji olan blockchain‘in geleceğiyle ilgili olumlu düşünüyor:

“Blockchain’in gerçekten harika bir teknoloji olduğu görüşündeyim ve hakikaten gerçek uygulamalara sahip olacak.”

Bu yorumlar bir ayağı teknolojide diğer ayağı ise Wall Street’te olan bir milyarderden geliyor. Two Sigma, algoritma ve yapay zekaya dayalı ticaret stratejisi ile bilinen bir şirket. Diğer birçok serbest yatırım fonundan farklı olarak şirketin eş başkanı Siegel, MIT’de bilgisayar bilimleri alanında doktora sahibi.

Siegel, kripto varlık olarak daha iyi tanımlanacağını düşündüğü kripto para birimlerindeki bu yatırımların daha büyük bir sorunun belirtisi olduğunu düşünüyor: Yatırımcılar, paralarını yenilikçi projelerde çalıştırmaktan ziyade saklıyorlar.

Siegel, sözlerinin devamında, “Halihazırda fiyatı şişirilen belirli varlıklar olduğunu görüyorsunuz.” dedi ve emlak piyasası ile kripto para birimlerini işaret etti. Daha sonra, “İnsanlar yatırım yapmak ve yeni şeyler yaratmak için yeni yollar aramak yerine değeri depolamanın yeni yollarını arıyorlar. Bana kalırsa değeri depolamaya ilgi yüksek ve yeni değer yaratmaya, pastayı genişletmeye ise yeterince ilgi yok.” şeklinde konuştu.

Blockchain’den kripto paralara ayırmak zor olsa da Siegel, blockchain’in büyük potansiyele sahip olduğu, kripto paraların ise aynı potansiyeli taşımadığı görüşünde.

Siegel, “Blockchain’in arkasında matematik oldukça havalı. Bu teknolojinin özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

→ BLOCKCHAİN VE KRİPTO PARALAR BİRBİRİNDEN NEDEN AYRILAMAZ?

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl