Bitcoin’de iki yıl sonra gerçekleşecek ‘halvening’ olayı fiyatı nasıl etkileyecek?

Yaklaşık iki yıl sonra (madencilik hash oranında herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde 27 Mayıs 2020'de) yeni Bitcoin blokları için ödül 12.5 BTC'den 6.25'e düşecek - ve insanlar bu durumun Bitcoin fiyatına nasıl etki edeceğini merak ediyorlar.

Yaklaşık iki yıl sonra (madencilik hash oranında herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde 27 Mayıs 2020’de) yeni Bitcoin blokları için ödül 12.5 BTC‘den 6.25’e düşecek – ve insanlar bu durumun Bitcoin fiyatına nasıl etki edeceğini merak ediyorlar.

Bitcoin’de blok ödülü en son 9 Temmuz 2016’da yarıya indirildi. Bu, Bitcoin’in yaratıldığı 2009 yılından bu yana iki kez oldu. Sistem tarafından her 210 bin blok çıkarıldıktan veya onaylandıktan sonra gerçekleşiyor ve ‘halvening’ olarak adlandırılıyor.

Tarihsel gerçeğe bakıldığında blok ödülünün yarıya indirilmesi, Bitcoin fiyatının artmasını sağlıyor.

2012 yılının Kasım ayında Bitcoin’de blok ödülünün ilk kez yarı yarıya indirilmesinin üzerinden 12 ay geçtikten sonra Bitcoin fiyatı 12 dolardan o dönem tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1000 dolara ulaştı.

2016’daki ‘halvening’ ise Bitcoin fiyatının 19 bin doları aştığı geçen yılki boğa piyasasını müjdeledi.

Birçok Bitcoin ve finans uzmanı, bunun geleneksel piyasalarda faiz oranlarındaki ya da emtia arzındaki değişikliklerin fiyata yansımasına benzediğini düşünüyor.

Konuyla ilgili olarak Pittsburgh Üniversitesi profesörü, “Tarihsel olarak Bitcoin blok ödülünün yarıya indirilmesinin anlık çok az etkisi oldu fakat fiyat genellikle sonra yükseldi.” diyor.

Mosaic’in kurucu ortağı ve Blockchain’de araştırma başkanı olarak görev yapan Garric Hileman ise, “Kripto para piyasaları genellikle olaylara karşı çok hasasstır ve bir sonraki blok ödülünün yarıya indirilmesinde, Bitcoin’in fiyatı, arzdaki düşüşü tahmin edenlerden bir destek alacak.” şeklinde konuştu.

→ KIDEMLİ ANALİST: BITCOIN’İN BU VOLATİLİTEDEN KURTULMASI ON YILLAR ALACAK

 

 

 

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl