Bitcoin, Bloomberg’in ETF haberi ile aniden yükseldi

Bloomberg’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri ETF’ine onay vereceğine dair haberinin ardından Bitcoin fiyatı, 60 bin dolara yaklaştı.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para, Bitstamp üzerinde 59 bin 821 doları görürken Binance’te ise 59 bin 800 dolar oldu.

Konuyu bilen kaynaklara dayandırılan haberde ise Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı ETF ürünlerinin SEC’den bir engelle karşılaşmayacağı belirtildi.

SEC’nin resmi Twitter hesabından dün paylaşılan bir tweet de ETF onayı olasılığını artırmıştı. Tweet’te yatırımcılar, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapan fonlara yatırım yaparken dikkatli olmaya çağrılmıştı. Benzer tweet’lerin SEC tarafından daha önce birkaç kez daha paylaşıldığı belirlendi. Hatta bunlardan biri, Bitcoin’le ilişkili bir fon piyasaya sürülmeden hemen önceydi. Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas da SEC’den gelen bu açıklama sonrası, ETF onay ihtimalini yüzde 85’e çıkardıklarını ifade etti.

SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz aylarda Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı Bitcoin ETF başvurularını incelemeyi merakla açıklamıştı.

Bitwise’dan da dün direkt Bitcoin’e endeksli ETF başvurusu gelmişti

Hatırlanacağı üzere 2 gün önce ARK Invest ile 21Shares şirketleri Bitcoin vadeli sözleşmelerine sayalı bir ETF başvurusunda bulunurken, kripto para varlık yatırım şirketi Bitwise da, vadeli ETF başvurusunun ardından dün de direkt Bitcoin fiyatına dayalı bir ETF başvurusunda bulunduğunu açıklamıştı.

Bitwise yöneticisi Matt Hougan Twitter’dan yazdığı uzun flood’da artık piyasanın bir Bitcoin ETF’i için hazır hale geldiğini belirtmiş ve direkt Bitcoin fiyatına endeksli bir borsa yatırım fonunun, vadeli sözleşemeye dayalı olana göre çok daha iyi ve yatırım yapılabilir olduğunu belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl