Borsadan yara alan Çinliler, Bitcoin’e koşuyor

2024 yılına da kayıpla başlayan ve son üç yılda adeta çöküş yaşayan Çin borsasından kaçan yatırımcıların kriptoya sığındığı gözlemlendi.

Bu konuda Reuters‘a konuşan Şangaylı finans yöneticisi Dylan Run, 2023’ün başlarında Çin ekonomisi ve borsalarının yokuş aşağı gittiğini fark ettiğinde yatırımının bir kısmını kripto paralara kaydırdığını söyledi.

Çin’de kripto paraların alım satımı ve madenciliği 2021’den beri yasak olsa da yatırım yapmanın bir yolunu bulmak mümkün. Run, alımlarını gri pazardan küçük kırsal ticari bankaların verdiği banka kartlarıyla yaptığını, incelemeden kaçmak için her işlemi 50 bin yuan (yaklaşık 7 bin dolar) ile sınırlı tuttuğunu ifade ediyor.

“Bitcoin, altın gibi bir güvenli limandır.” diyen Run, yaklaşık 1 milyon yuan değerinde kripto para yatırımı olduğunu ekliyor.

Habere göre, Run gibi giderek daha fazla Çinli yatırımcı Bitcoin veya diğer kripto paralara yatırım yapmak için farklı yollar deniyor ve kriptonun çöküş yaşayan Çin borsası ya da emlak piyasasına yatırım yapmaktan daha güvenli olduğuna inanıyorlar.

İsmini açıklamak istemeyen Hong Kong merkezli bir kripto para borsasının üst düzey yöneticisi, Çin’deki ekonomik gerilemenin anakarada yatırım yapmayı riskli ve belirsiz kıldığını, bu nedenle insanların varlıklarını denizaşırı bölgelerde değerlendirmek istediğini ifade etti.

“Neredeyse her gün geliyorlar”

Bitcoin ve kripto paraların bu tür yatırımcıları cezbettiğini öne süren yönetici, “Neredeyse her gün anakaradaki yatırımcıların bu piyasa girdiklerini görüyoruz.” dedi.

Bireysel yatırımcılar, kripto paralara yönelirken Çinli broker’lar ve diğer finans kurumlarının da geri durmadığı görülüyor. Ekonomik durumdan dolayı anakarada büyüme fırsatı yakalayamayan kurumların çoğunun Hong Kong’da kripto para alanında iş yapmayı araştırdıkları kaydediliyor.

Reuters’ın kaynaklarına göre yasaklı olmasına rağmen anakarada Bitcoin’e erişim çok zor değil. OKX ve Binance gibi borsaların hala Çinli yatırımcılara alım satım hizmeti sundukları, yuanı sabit coin’lere dönüştürmeleri için kullanıcılarını Alipay ve WeChat Pay gibi fintek platformlarını kullanmaya yönlendirdikleri belirtiliyor.

Öte yandan ülkede kayıt dışı kripto para piyasası da büyüyor. Bireysel yatırımcılara kripto para alım satım hizmeti sağlayan Michael Wong, günlük hacimlerin milyonlarca yuana ulaştığını söyledi. Wong, geleneksel alanlarda fırsat bulmanın zor olduğunu, Çin’de hisse senetleri ve diğer varlıkların kötü performans gösterdiğini dile getirdi. Ayrca Wong, Çinli yetkililerin Bitcoin’in potansiyelinin ve ne kadar yıkıcı olabileceğinin farkında olduklarını, bundan dolayı sektörde yer edinmek adına Hong Kong’da kripto para işlemlerinin yapılmasını desteklediklerini düşünüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl