Türk Bitcoin borsasının sahibinin çalınan yüzlerce BTC’si iade edildi

Türkiye'nin en büyük Bitcoin borsalarından birinin sahibi Y.O.'nun geçtiğimiz Mart ayında çalınan yüzlerce BTC'sinin iade edildiği öğrenildi.

Gazete Habertürk’ten Enis Yıldırım’ın haberine göre, Türkiye’nin en büyük Bitcoin borsalarından birinin sahibi Y.O., 15 Mart 2018’de uzaktan bağlantı yoluyla 400 BTC’sini çaldırdı. Bir süre sonra hırsızlığı fark eden Y.O., 25 Mart’ta savıcılığa suç duyurusunda bulundu.

Soruşturmanın başlamasıyla birlikte bir kez daha sisteme giren hırsızlar, bu kez 112.3 BTC çaldı. Toplamda bugünkü değeriyle yaklaşık 17 milyon TL eden 513.3 BTC, yurt dışında bulunan kripto para borsalarından birinin cüzdanına aktarıldı.

İddiaya göre hırsızlar, çaldıkları BTC’lerden 2-3 tanesini hizmet aldığı kişilere ya da rastgele hesaplara aktararak izlerini kaybettirdi. Saldırganların izini süren bilişim polisi, kimliklerini açığa çıkardı ve gözaltına aldı. Yapılan sorgulamanın ardından A.K., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Çalınan BTC’lerin kendisine iade edilmesinin ardından Y.O. şikayetinden vazgeçti. Yaklaşık 1 ay tutuklu kalan A.K. ise tahliye edildi. Öte yandan polislerin, olayın sigortadan para almak adına dolandırıcılık olabileceği ihtimali üzerinde de durduğu ve bu yönde araştırma yaptığı bildirildi.

Geçtiğimiz Aralık ayında ise yine bir Türk Bitcoin borsasında hırsızlık vakası yaşanmış, SIM kartın kopyalanması yoluyla bir müşterinin hesabına girilerek 6 Bitcoin çalınmıştı. Şubat ayında ise Türkiye’nin en büyük 4 kripto para borsasından birinin çalışanı tarafından 1 milyon 500 bin TL dolandırıldığı ortaya çıkmıştı.

→ POLONIEX’TE HESAPLAR DONDURULDU, ŞİKAYETLER BÜYÜYOR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl