Birçok borsa küçük altcoin’leri pompala-boşalt aracı olarak kullanıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre birçok borsa küçük çaplı altcoin'leri pompala-boşalt organizasyonları düzenlemek ve aynı zamanda bu sayede hacimlerini şişirmek amacıyla kullanıyor.

Blockchain Transparency Institute’e göre Malta merkezli dijital para borsası Binance, hala düzenli olarak 24 saatlik işlem hacminde 1 milyar dolara ulaşarak üst sıradaki konumunu sürdürüyor.

Binance’in kripto para işlem platformunu 24 saat içinde 160,000’den fazla kullanıcı ziyaret ediyor. İkinci sırada bulunan OKEx gibi diğer kripto para borsalarının günlük aktivitesi Binance kadar değil – API hacmi, mobil hacmi ve aktif kullanıcıların sayısına göre.

OKEx’te sadece 30,000 kullanıcı ile günlük 700 milyon dolarlık işlem

OKEx’te günlük ortalama işlem hacmi 700 milyon dolar civarında. Hong Kong merkezli kripto para alım satım platformunda her gün yaklaşık 30,000 kullanıcı işlem yapıyor.

Blockchain Transparency Institute’ün yaptığı araştırmalar, birçok kripto para borsasının nispeten küçük piyasa değerine sahip altcoin’leri pompala-boşalt şemalarını organize etmek amacıyla sahte hacim ve sahte işlem aktivitesiyle hedeflemeye devam ettiğini gösteriyor.

Araştırma ekibinin bulgularına göre bazı borsalar, piyasa değeri küçük, pek tanınmayan kripto paralar üzerinde avlanıyor. Hatta kripto para projelerinin çoğu, bu borsaların organizasyonları için önemli miktarda token tahsis ediyor ve bu token’lar, potansiyel müşteriyi çekmek hedefiyle CoinMarketCap üzerinde hacim sayılarını şişirmek için kullanılıyor.

Raporda ayrıca borsalardaki işlemlerde API’lerin kullanım oranı da belirtildi. Buna göre ZB, Bibox, LBank, EXX, Coinbit ve Bitforex gibi borsalarda API işlemleri, toplam işlemlerin %99’unu oluşturuyor. Aralarında API işleminin en az yapıldığı borsa %88 ile Bibox.

Binance’te ise bu oran %35 düzeyinde.

Raporun devamında şöyle deniyor:

“CoinMarketCap’teki sıralamada bulunan en büyük 100 kripto para borsasının birçoğu bir pazarlama avantajı elde etmek amacıyla borsadaki bir hesapla açılan emrin diğer hesapla kapatıldığı hayali bir işlem olan wash trading yöntemini kullanıyor. Borsalar, bu sayede trafiğinin yüzde 80-90’ını CoinMarketCap’ten alıyor. Listeleme için ise 5 – 60 BTC aralığında ücret istiyorlar.”

Haber: CryptoGlobe

→ NOVOGRATZ: BITCOIN 6,800$’DAN SONRA 2019’DA REKORA GİDECEK

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl