İnanılır gibi değil: YoBit, rastgele bir kripto paraya ‘pump’ yaptıracak

Kripto para borsası YoBit, dün yaptığı açıklamayla bugün rastgele seçilecek bir kripto paraya 'pump' yaptıracağını açıkladı.

25 milyon dolarlık işlem hacmiyle en büyük 50 kripto para borsası arasında yer alan YoBit, piyasaların pek alışık olmadığı bir girişime imza atacak.

Borsadan yapılan resmi açıklamada, bugün TSİ saat 16.00’da rastgele seçilen bir kripto paraya ‘pump’ yaptırmaya başlanacağı açıklandı. Kripto para kullanıcılarının aşina olacağı gibi ‘pump’ terimi, bir kripto paranın fiyatının hızlı bir şekilde yükselmesi anlamına geliyor.

 

YoBit’in açıklamasına göre borsa, rastgele seçtikleri bir kripto paraya her 1-2 dakikada 1 BTC’lik olmak üzere toplamda 10 BTC’lik alım yapacak.

YoBit’te soru işaretleri

Platformun bu duyurusu, birçok kripto para meraklısının tepkisini çekti. Öte yandan borsa oluşumlarının platform üzerinde gerçekleşen pompala-boşalt operasyonlarını, müşterilerinin zarar etmesinin önüne geçmek amacıyla engellemeleri gerekirken bizzat kendisinin böyle bir işe kalkışması YoBit’in güvenilirliği konusunda büyük soru işaretleri yarattı.

2015 yılında kurulan ve Moskova, Rusya’da kayıtlı olan YoBit, birkaç kez sahtekârlık iddialarıyla gündeme geldi. Borsanın internet sitesinde herhangi bir adres bilgisi bulunmadığını ve kurucuları ile yöneticilerinin kim olduklarının bilinmediğini de eklemek gerekiyor.

Pompala-boşalt şemalarından uzak durulmalı

Pompala-boşalt şemaları, çoğunlukla yatırımcıların büyük zararlarıyla sonuçlanır. Bu tür operasyonlar, genellikle fırsatı kaçırma korkusunun etkisiyle yatırımcıların tepe noktadan aldığı bir varlığı zararla satmalarına yol açar. Kazanan pompala-boşalt şemasını kuranlar, kaybedenler ise fırsatı kaçırma korkusuyla trene atlayan küçük yatırımcılar olur. Bu nedenle, kripto para yatırımcıları, pompala-boşalt operasyonlarından uzak durmalıdırlar.

→ ÜNLÜ KRİPTO PARA YATIRIMCISI İSTANBUL’A GELİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun