Bitcoin fiyatında yeni düşüş: “Bu kez durum farklı”

Gün içerisinde 16 bin 900 dolar seviyelerinde işlem gören Bitcoin, haftalık kapanışa doğru ilerlerken geri çekilme yaşadı. Piyasa değeriyle bir numaralı kripto para, 16 bin 213 dolara kadar indi.

Kripto para borsası Binance’in FTX borsasını devralma planından vazgeçmesiyle birlikte Bitcoin’in iki yılın en düşük seviyelerine gerilemesi, kripto paralarda bu hafta yaşanan çöküşü daha da derinleştirdi. Birçok kişi ilerleyen zamanlarda ne olacağını merak ediyor.

Bitcoin bir yıl önce yaklaşık 69 bin dolar ile en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bloomberg’ün emtia muhabiri Eddie van der Walt, daha geniş piyasalara, yatırımcılara ve olası düzenlemelere yönelik riskler hakkında konuştu.

“Ne olacağını tahmin etmek imkânsız”

Eddie van der Walt programda yaptığı analizlerde, henüz bir regülasyon olmadığı, diğer türden riskler ve çeşitli borsaların koruma önlemleri hakkında gerçekten bir görünürlük olmadığı için ne olacağını tahmin etmenin imkânsız hale geldiğini bildirdi. Walt, ilk kez kripto paralardaki bir hareketin daha geniş pazardaki duyarlılığı etkilediğini, NASDAQ borsasında hareket yaşattığını vurguladı.

FTX olayını, “kriptonun Lehman anı” olarak tanımlayan Walt, “Yaşananlar, kripto para piyasasının sistemik sorunlarını gösteriyor. Bunun sonucunda finans kurumları batmayacak fakat FTX ile bir şekilde ilişkili olan bazı şirketler domino taşı gibi düşecek.” dedi.

“Bitcoin bu tür döngülerden geçiyor fakat bu defa durum biraz farklı”

Walt, sözlerinin devamında, “Bitcoin bu tür döngülerden geçiyor fakat bu defa durumun biraz farklı olduğunu düşünüyorum. Kripto alanında sistemik riskler gün yüzüne çıktı ve bu da regülasyon meselesini daha çok önümüze getiriyor. Hala çılgınlar gibi spekülasyon yapan ve bir değeri olmayan yeni projeler oluşturan çok sayıda insan var. Geniş çapta bir regülasyonun devreye girmesi, volatiliteyi bir nebze azaltacak.” yorumunu yaptı.

Bitcoin Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl