Bitcoin yükselirken 180 milyon dolarlık pozisyon buhar oldu

Bitcoin, dün 6800 seviyesinden hızla yükselirken kaldıraçlı işlem borsası BitMEX'te 180 milyon dolarlık pozisyon buhar oldu.

Kripto paraların amiral gemisi Bitcoin, 7500’ün üzerine dokunmasının ardından 7400 seviyelerini test ederken Bitcoin’in dünkü yükselişi sırasında 180 milyon dolarlık kısa (short) pozisyonun tasfiye olduğu ortaya çıktı. Hatta bazı analistler, bunun yükselişin arkasındaki bir faktör olabileceğini düşünüyor.

Bitcoin’deki yükseliş, muhtemelen piyasayı etkileyen birçok iyi haber sayesinde geldi. Bu iyi haberlerin arasında bir Bitcoin dostu olarak bilinen David Solomon’un Goldman Sachs’ın yeni CEO’su olması da vardı. Ayrıca en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın kripto paralarda bir pozisyon almayı düşündüğüyle ilgili haberler yayılmaya başladı. Bu haberler, daha sonra şirketin CEO’su Laurence Fink tarafından yalanlandı.

Lider kripto para, bir saat içinde 6800’den 7400’ün üzerine çıktı ve CoinMarketCap‘ten elde edilen verilere göre 24 saatlik zaman diliminde hala yüzde 10’un üzerinde yükselmiş görünüyor.

Bu arada OTC ticaret şirketi ve likidite sağlayıcısı Cumberland, yatırımcıların çeşitli kripto paralarda yüksek kaldıraçla pozsiyonlara girmelerini sağlayan bir borsa olan BitMEX’te fiyat artışının bir short squeeze’e (fiyatların keskin bir şekilde yükseldiği sırada kısa pozisyon açan yatırımcıların pozisyonlarını kapatmaya zorlandığı durum) neden olduğunu öne sürüyor.

Cumberland’ın hesaplamalarına göre Bitcoin’in ilk sıçradığı sıralarda ilk 20 dakikada boyunca yaklaşık 180 milyon dolarlık kısa pozisyon buharlaştı. Şirket tasfiye olan kısa pozisyonların 6’sının her birinin 10 milyon dolar büyüklüğünde olduğunu bildirdi.

→ BITCOIN’DE İŞLEM HACMİ İKİYE KATLANDI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl