Bitcoin’e yatırım yapan bir ülke daha olduğu ortaya çıktı

Güney Asya’da Çin ve Hindistan ile komşu bir ülke olan Butan’ın sessiz sedasız kripto para yatırımı yaptığı ortaya çıktı.

Forbes‘un haberine göre, yaklaşık 800 bin nüfuslu bu “dünyanın en mutlu ülkesi”, geçtiğimiz sene milyonlarca doları Bitcoin, Ether ve diğer kripto paralara yatırdı.

Hiçbir zaman kamuoyuna açıklanmayan bu işlemler, kripto kredi şirketleri BlockFi ve Celsius’un iflas dosyalarında ortaya çıktı. Habere göre, Butan’ın Druk adındaki 2.9 milyar dolarlık devlet yatırım fonu, BlockFi ve Celsius şirketlerinin müşterisiydi.

Belgeler, Druk’un Şubat 2022’de BlockFi’dan 1888 BTC’lik teminata karşılık 30 milyon USDC borç aldığını gösterdi. Fonun 30 milyon USDC ile ne yaptığı ve kripto paraları nasıl elde ettiği ise bilinmiyor.

Öte yandan Celsius’un kayıtları ise fonun Nisan ve Haziran 2022 arasında Bitcoin, Ether, Tether, ve diğer birkaç kripto para ile yatırma, çekme, borç alma gibi çok sayıda işlem yaptığını ortaya koydu. Bu üç ayda Druk, 65 milyon dolardan fazla para çekerken yaklaşık 18 milyon dolarlık kripto para yatırdı. Bu varlıkların da nereden geldiği ve nasıl kullanıldığı belirsizliğini koruyor. Butanlı yetkililer, işlemlerle ilgili olarak yorum yapmaktan kaçınıyor.

Ripple ile ortaklık kurmuştu

Butan, 2020’den bu yana Blockchain sektörüne eğiliyor. O yıl Blockchain ile ilgili bir etkinlik düzenleyen Butan, bir yıl sonra ise kendi dijital parasını çıkarmak üzere Ripple’la ortaklık kurmuştu.

Butan, kriptoya yatırım yapan tek ülke değil. Bilindiği üzere El Salvador, 2021 yılında Bitcoin’i resmi para kabul etmiş ve Bitcoin’e yatırım yapmaya başlamıştı. Orta Afrika Cumhuriyeti de El Salvador ile aynı yolu izleyerek Bitcoin’i resmi para haline getirmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl