Artış yüzde 25’i aştı: Bitcoin Cash neden yükseliyor?

Önde gelen altcoin'lerden biri olan Bitcoin Cash'teki yükseliş yüzde 25'i aştı. 540 doları aşan kripto paradaki bu artışın katalizörü Bitmain.

Dün akşam saatlerinde 448 dolardan alınıp satılan Bitcoin Cash, ani bir sıçramayla yüzde 20’nin üzerinde yükselerek 540 doları gördü. En büyük üçüncü altcoin, bugün de yükselmeye devam etti. Bitcoin Cash, şu sıralarda 562 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte yüzde 26 oranında değer kazanmış durumda.

Bitcoin Cash’in bu yaklaşık 120 dolarlık yükselişinin katalizörü neydi? Çarşamba günü başlayan ve bugün de devam eden artış, Bitmain’in dün ilk halka arzı için Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’na başvurmasıyla ilişkilendiriliyor.

Çin merkezli kripto para madenciliği devi Bitmain, bir süredir konuşulan halka arzı için dün resmi başvuruyu yaptı. Başvuru taslağında şirketin 2016’da 278 milyon ve 2017’de 2 milyar 500 milyon dolar gelir elde ettiği, 1 milyar 212 milyon dolar da brüt kâra ulaştığı kaydedildi.

Başvuru dosyasında ayrıca şirketin kripto para madenciliği faaliyetlerini 31,045 metrekare ve 45,345 metrekarelik iki alanda Moğolistan, 33,335 metrekarelik bir alanda Ningksia Hyu Özerk Bölgesi ve 9,338 metrekarelik bir alanda Siçuan’da gerçekleştirdiği bildirildi.

Şirket, kripto para madenciliği operasyonlarını ABD’nin Tennessee, Washington ve Teksas eyaletleriyle hidrolik santrallerin daha ucuz olduğu Kanada’nın Quebec bölgelerinden bir veya birkaçına taşımayı planlıyor.

Sosyal ticaret platformu eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, Bitmain’in başvuru zamanlamasının ‘kusursuz’ olduğunu belirterek Bitcoin Cash’te yaşanan bu artışın haberin basına düşmesinin ardından fiyatın yükselmeye başlaması nedeniyle kesinlikle Bitmain’in halka arzından kaynaklandığını söyledi.

Kripto para topluluğunun bildiği gibi Bitmain, rezervlerinde çok miktarda Bitcoin Cash bulunduruyor. Şirketin kripto para birimleri, toplam varlıklarının yüzde 28’ini oluşturuyor.

Bitmain’in bu rezervlerle ne yapmayı planladığı ise muamma. Bazıları şirketin kapsamları AR-GE çalışmalarını finanse etmek için BCH’lerinin bir kısmını satmak zorunda kalacağını ileri sürerken diğerleri ise uzun vadeli olarak tutacağını ve BCH’nin gelişimine katkı sağlayacağını iddia ediyor.

→ XRP’DEN COINBASE’İ UNUTTURACAK HAMLE: NASDAQ

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl