Kripto para borsası OKCoin’e ‘Bitcoin Cash’lerim nerede’ davası

Geçtiğimiz günlerde Çinli bir kripto yatırımcısı bir Bitcoin çatalı olan Bitcoin Cash için kripto para borsası OKCoin'e dava açtı.

Geçtiğimiz günlerde bir kripto yatırımcısı Pekin Mahkemesi’nde bir Bitcoin çatalı için kripto para borsası OKCoin’e dava açtı. Legal Weekly’e göre bu olay ülkede bir Bitcoin çatalıyla ilgili ilk dava.

Davacı OKCoin’e yatırdığı yaklaşık 39 Bitcoin’den (BTC) çatallanma sonucu elde edeceği aynı miktardaki BCH’yi zamanında talep etmediği gerekçesiyle alamadığını iddia ediyor.

Bu nedenle, OKCoin’den toplamda 169.969.22 Yuan’lık (25 bin dolar) zararının telafi edilmesini istedi.

Bilindiği üzere 1 Ağustos 2017’de bir mecburi çatallanma meydana gelmiş ve Bitcoin Cash ortaya çıkmıştı. Bunun sonucunda Bitcoin defteri ve kripto para birimi, Bitcoin ve Bitcoin Cash olmak üzere ikiye ayrılmıştı.

OKCoin’in geçtiğimiz yılki duyurusunda söz verdiği üzere platformda Bitcoin sahibi olan çatal kullanıcıları aynı miktarda Bitcoin Cash’e sahip olacaklardı.

Ancak, OKCoin’de 38.748 BCH’ye sahip olması gereken ve Feng Bin (gerçek adı değil) olarak bilinen davacı bunu alamadı. Feng, BCH’yi alamadığını ilk kez geçtiğimiz Aralık ayının başlarında fark etti.

OKCoin’e göre “talep butonu” BCH girdisini kullanıcının hesabına otomatik olarak uygulayan bir programdı. Program platformdan kaldırıldığı için BCH artık talep edilemiyor.

Anlaşmazlığa yol açan olay ise borsanın kesin bir son tarih vermemesi. Feng bununla ilgili olarak hesap bakiyesinin artmasının hesabının saldırıya uğrama riskini artırabileceğinden korktuğu için acele etmediğini ve borsanın da bir son tarih vermediğini belirtti.

OKCoin davacının 17 Ağustos 2017 tarihi yerine sadece 12 Ocak 2017 tarihinde BTC’ye sahip olduğuna dair kanıtları göstermesi nedeniyle BCH’ye sahip olup olamayacağını sorguladı. Ayrıca borsa, 2017 yılında Bitcoin fiyatındaki büyük dalgalanmalar göz önüne alındığında, hesaba bir yıl boyunca hiçbir işlem yapılmamasından dolayı şüpheyle yaklaştı.

Dava henüz bir karara varmadı. Geçtiğimiz Eylül ayından bu yana ülkede Bitcoin ticaretinin yasak olması nedeniyle yetkililer için bu dava oldukça zor bir durum. Bundan önce, Pekin Mahkemesi vadeli işlemler için Huobi’ye karşı açılan 52 BTC’lik bir tazminat davasını reddetmişti.

→ ABD VE ÇİN ARASINDAKİ TİCARET SAVAŞI, BİTCOİN’İ NASIL ETKİLER

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl