ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, Bitcoin’i nasıl etkiler?

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı giderek tırmanıyor. Bu savaş kripto para birimi Bitcoin'i nasıl etkiler? Analistler bu konuda ikiye ayrıldı.

Ticaret savaşı devam ederken ve Trump yönetimi, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli ülkelere yaptırımlar uygularken bazı piyasa gözlemcileri, durumdan endişe duyuyor.

The Wall Street Journal’a göre ABD, ekonomik tarihin en büyük ticaret savaşını başlattı.

Ülkeler arasında devam eden ağır gümrük vergisi uygulamalarının yatırımcıların ekonomik kargaşa dönemlerinde bazen güvenli liman olarak işlev gören Bitcoin’e akın etmesine neden olabilir mi?

Forbes’a konuşan analistler, Bitcoin‘in devam eden bu durumdan ne ölçüde yarar sağladığı konusunda ikiye bölündü.

Serbest yatırım fonu BitBull Capital’in kripto para fonu CEO’su Joe DiPasquale, “Bitcoin, geleneksel finansal sistemin eksikliklerine doğrudan yanıt olarak yaratıldı. Ulusal paranın potansiyel açıklarını ortaya çıkaran herhangi bir olayın Bitcoin gibi sınırsız bir paranın güçlü yönlerini de büyütme eğiliminde olması akla yatkın. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının yarattığı belirsizlik Çin vatandaşlarını Bitcoin ve diğer kripto para varlıklarını artırma konusunda kesinlikle harekete geçirebilir.” şeklinde konuştu.

Merkezsiz bir P2P kripto para borsası olan Bit.team’in kurucusu ve CEO’su Anatoly Berdnikov da benzer bir açısı sundu. Berdnikov, “Trump’la yükselen ticaret savaşına ve Çin ekonomisine olan etkilerine ilişkin kaygılar, enflasyonist baskılara ve Çin Yuanı’nın potansiyel devalüasyonuna karşı daha dirençli görüldüğünden beri kripto paralara akın eden Asyalı yatırımcılar için büyük bir katalizör oldu.” dedi.

Bazı piyasa gözlemcileri ise ticaret savaşının Bitcoin için bir kuyruk rüzgarı yarattığından çok emin değil.

Crypto Asset Management’ın yöneticilerinden Tim Enneking, “Bu kaygıların bir etken olduğu konusunda hemfikirim fakat büyük bir katalizör değiller.” yorumunu yaptı.

Risk sermayesi şirketi Redwood’tan Sean Walsh, ticari kaygıların dijital para fiyatlarını etkileyen en önemli faktör olmayabileceğini vurguladı. Walsh, “Küresel ticaret savaşının şiddetlendirilmesi aktif yatırımcının radarında olması gerekirken hızlı fiyat enflasyonunun yeniden ortaya çıkmasının Bitcoin için daha büyük bir itici güç olduğuna inanıyorum. Ticaret savaşı, bazı Asya ülkelerinde Bitcoin’e olan talep yaratabilir fakat bu etkinin nispeten küçük olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

B2C2 Japonya’nın Baş Risk Yöneticisi Scott Weatherill de bu etkiden şüphe duyan isimlerden. Weatherill, “Şahsen önemli bir etki yapacağını sanmıyorum.” dedi.

→ TRON’UN KURUCUSU: SATOSHI NAKAMOTO PROJEMİZLE İLGİLENİYORDU

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl