Bitcoin Cash ağında merkeziyet endişesi

Bir hacker grubu olan Bitpico, paylaştığı verilerle birlikte Bitcoin Cash ağının son derece merkezi olduğunu, node'ların yüzde 98'inin birbirine yakın konumda bulunduklarını öne sürdü.

CCN.com’da yer alan habere göre hacker grubu Bitpico, Bitcoin Cash ağına bir saldırı başlatıyor olduklarını duyurduktan haftalar sonra altcoin‘in büyük bir node merkezileşmesinden muzdarip olduğunu ifşa etti.

Grup, node’lara ait IP adreslerinin yüzde 98’inin fiziksel olarak birbirine yakın konumda olduğunu gösteren bir ekran görüntüsü yayınladı.

Bir Twitter kullanıcısı, bu ekran görüntüsüne yanıt olarak sunucuların Çinli e-ticaret devi Alibaba’ya ait bir bulut çiftliğinde barındırıldığını gösteren veriler paylaştı.

Bitcoin Cash ağı, node’lar için yıllık 1.2 milyon dolar harcıyor

Hacker grubu, her bir node’un çalıştırılmasının Bitcoin Cash ağına 100 dolar maliyet getirdiğini, toplamda ise aylık harcamanın 100.000 dolar olduğunu tahmin ediyor. Bitpico’ya göre Alibaba tesislerinde çalışan tüm Bitcoin Cash node’ları ağın yüzde 49’unu oluşturuyor.

Bu arada Bitcoin Cash, 707 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in çatallanmasıyla ortaya çıkan altcoin, 12.2 milyar dolar piyasa değeri ile en büyük dördüncü kripto para konumunda.

→ BITCOIN 2018’DE 50,000 DOLARA NASIL ULAŞABİLİR?

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl