CIA, Bitcoin’in yaratıcısının kimliğini bildiğini ne doğruluyor ne de inkar ediyor

ABD'nin istihbarat teşkilatı CIA, Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun gerçek kimliğine ilişkin bilgilerin kendilerinde olduğunu ne doğruladı ne de inkar etti.

Cointelegraph’ın haberine göre, ABD’nin istihbarat teşkilatı CIA, Bitcoin‘in yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun gerçek kimliğine ilişkin bilgilerin kendilerinde olduğunu ne doğruladı ne de inkar etti.

Temel olarak fizik, uzay, kripto para ve enerjinin geleceği gibi konularla ilgilinen Motherboard’dan Daniel Oberhaus, Bilgi Özgürlüğü Yasası (FOIA) kapsamında Federal Araştırma Bürosu (FBI) ile CIA’ye Satoshi’nin kimliğiyle ilgili bilgi almak için talepte bulundu.

FBI’dan henüz yanıt gelmediğini belirten Oberhaus, CIA’den ise istenen bilginin varlığının ne doğrulandığı ne de inkar edildiği bir “Glomar yanıtı” aldı.

Cevap şöyleydi:

“Talep reddedildi, ajans istenen belgelerin varlığını ne doğrulayabilir ne de inkar edebilir.”

Oberhaus, FBI ve CIA’nin Bitcoin’in yaratıcısı hakkında bir şeyler biliyorlarsa da konuşmadıklarını öne sürdü.

Satoshi Nakamoto’nun kimliği sorusu, Bitcoin’in 2008’de ortaya çıkmasından bu yana kripto topluluktaki en büyük gizemlerden biri oldu. Oberhaus, birden çok medya raporunun şimdiye dek en iyi dijital paranın arkasındaki kişi veya grubu açığa çıkaran başarısız girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Satoshi’nin kimliğini ortaya çıkarmaya yönelik ilk girişim, Satoshi’nin sessize geçmesinden sadece birkaç ay sonraya, Ekim 2011’e kadar uzanıyor. Bu tarihte New Yorker’a bir makele yazan Joshua Davis, Nakamoto’nun Helsinki Bilgi Teknolojileri Enstitüsü’nde 31 yaşında bir Finli araştırmacı olduğunu bildirdi. Bu kişi daha sonra Satoshi olmadığını iddia etti, Davis “Söyleyemezdi” dedi.

Newsweek, 2014 yılında Kaliforniya’da yaşayan Satoshi Nakamoto ismindeki bir Japon-Amerikalı adamın Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu iddia etti. Uzun bir araştırmanın ardından onun gerçek Satoshi olmadığı keşfedildi.

Bu arada 2016 yılında Alexander Muse, Cryptomuse adlı blogunda ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğini stilometri kullanarak oartaya çıkardığını yazdı. Muse, ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın BTC milyarderinin kimliğini bilse bile kamuya açıklayamayacağını söyledi.

→ BINANCE COIN REKORA DOYMUYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. FATİH TÜRKSOY Cevapla

    satoshi nakamatu diye biri hiç olmadı bitcoinin mucidi NASA dan başkası deyil neden nasa diye soracak olursanız bitcoin aslında mars ve diğer gezegenlerde yaşam bulgusu arayan yani NASA koloniler başka dünyalara yerleştirilip orada alışveriş yapabilmelerine kolaylık sağlayabilecek bir veya birden fazla dijital para birimine ihtiyaç duyuyor bu paraların benzersiz olabilmeleri içinde büyük çaba harcanıyor düşğnsenize o kaca koca roketlere dolarları yükleyip marsa veya diğer gezegenlere göndermekmi daha karlı yoksa uzayda bile kullanılabilen internet ortamında harcanabilen BİTCOİN veya diğer kripto paralarmı daha karlı olurdu ben ilk günden beri bu projenin NASA projesi olduğunu adım gibi biliyorum ve son kararım yani işin arkasın NASA + ABD var şimdiden madencilere dünyada bu paraları ürettirip fiyatlarıda bir yukarı bir aşşağı çekiyorlar uzay araştırmalarını dünya genelinden bitcoin ve diğer kripto paralar sayesinde bedavaya yapıyorlar bunu anlamamak artık aptallık olur ama ben bitcoinden çok memnunum trndleri iyi takip ettiğiniz sürece çok karlar edebilirsiniz hoşçakalın