Bitcoin borsaları, Çin yasaklarını baypas etmek için alan adlarını değiştiriyor

Kripto para borsaları, Çin hükümetinin kripto para ticaretine getirdiği yasakları aşmak için alan adlarını sıklıkla değiştiriyor.

Çin hükümeti, geçtiğimiz günlerde Çin Yuanı’nın (CNY) Bitcoin ticaretinin küresel hacminin yüzde 1’inden daha azını oluşturduğunu belirterek kripto paralar üzerindeki baskının başarılı olduğunu söylediler.

Bununla birlikte daha derinlemesine bir inceleme, yerel kripto para yatırımcılarının hükümetin koyduğu kısıtlamaları atlamanın çeşitli yollarını bulduklarını ortaya koyuyor.

South China Morning Post (SCMP) ve Shanghai Securities Times’a göre ülkenin regülatörleri, yasa dışı olarak Çinli vatandaşlara kripto para ticareti hizmeti veren 124 farklı borsa belirlediler. Borsalar, hükümetin yasaklarını atlamak için alan adlarını sıklıkla değiştiriyor. Bu durum Çin’de dijital para alım satımını etkili bir şekilde durdurmayı zorlaştırıyor. Ayrıca birçok yerel borsa, operasyonlarını ve sunucularını Çin’in dışına kaydırmış durumda. Bu sayede kripto para ticaretini izlemek ve önlemek neredeyse imkansız hale geliyor.

Çinliler çoğu durumda Çin Büyük Güvenlik Duvarı’nı geçmek için bir VPN hizmeti kullanıyor ve daha sonra itibari parayı Tether’e dönüştürüyorlar. USDT, daha sonra kullanıcının satın almak istediği kripto para için ödeme yapmak amacıyla kullanılıyor.

Çin’de yaşayanların çoğu Facebook, Google ve Youtube gibi popüler internet sitelerine erişmek için VPN hizmetlerine başvuruyorlar.

→ VITALIK BUTERIN: PATLAYICI BÜYÜME GÜNLERİ MAZİDE KALDI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl