Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse: Bitcoin, Çin parasıdır

Bir konferansta konuşma yapan Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, Çin'in Bitcoin'de madencilik gücünü kontrol ettiğini, dolayısıyla Çin parası olduğunu söyledi.

Bitcoin’in ‘merkezileştirilmiş olmasına’ ilişkin endişeler, insanlar madencilik gücünün önemli bir yüzdesinin sadece dört büyük maden havuzuna ait olduğunu öğrendiklerinden beri gündeme geliyor.

Bir konferansta konuşma yapan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Bitcoin’i gelecekteki küresel para birimi olarak görmediğini, Ripple’ın hızlı işlem hızları ve bankacılık pazarındaki uygulanabilirliği sayesinde Bitcoin’i aşmayı hedeflediğini açıkladı.

Garlinghouse, Bitcoin ile ilgili biraz daha incelikli bir soruna işaret ederek şu açıklamalarda bulundu:

“Bazı önemli insanlar, hatta Steve Wozniak, Bitcoin’in birincil para birimi olduğu bir dünya gördüklerini söyledi. Bence bu saçma. Büyük bir ekonominin bunun gerçekleşmesine izin vereceğini sanmıyorum. Bu arada, bu mantıklı değil. Size az bildirilen ama dikkat etmeye değer bir hikaye anlatacağım. Bitcoin, gerçekten Çin tarafından kontrol ediliyor. Çin’de, Bitcoin’in yüzde 50’sini kontrol eden dört madenci var. Çin’in buna müdahale etmeyeceğini nasıl bilebiliriz? Çin kontrollü bir para birimi kullanmak isteyen kaç ülke var? Bu gerçekleşmeyecek.”

Bu, ilk başta paranoya gibi gelebilir ancak istatistiklere bakıldıkça, Garlinghouse’un sadece boş sözlerden bahsetmediği açık. BTC.com, Antpool, F2Pool ve BTC.TOP’un ortak iki yönü var: Hepsi Çinliler ve Bitcoin’in madencilik gücünün muazzam bir bölümünü oluşturuyorlar.

Konuşmasında Garlinghouse Blockchain’e de değindi ve Blockchain’in bankaların işine taş koymayacağını, merkezi olmayan teknolojinin mevcut bankacılık sistemlerini batırmak yerine tamamlayacağını açıkladı:

“Blockchain bankaları batırmayacak… Sistemimizin çalışma biçiminde önemli bir rol oynayacak.”

Garlinghouse ayrıca, Bitcoin, küresel kripto para ve Blockchain sektörlerinin hala gelişimlerinin ilk aşamalarında olduklarını söyledi.

→ ‘BLOCKCHAIN DOT-COM PATLAMASI İLE AYNI DİNAMİKLERE SAHİP’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. mehmet Cevapla

    o mantıkla ripple da amerikan parası olmuyor mu. üstetik ripple kalıcı larak amerikan parası iken bitcoin kim onun madenciliğini yaparsa onun parası gibi oluyor.