Citigroup’tan Bitcoin yatırımları için önemli adım

Yaklaşık 2 trilyon dolarlık net varlığı bulunan Citigroup, Bitcoin'e yatırım yapmanın risksiz ve yeni bir yolunu yarattı.

Business Insider’da yer alan habere göre Citibank, Bitcoin gibi kripto paralara yönelik olarak Digital Asset Receipt ya da DAR olarak anılan bir finansal enstrüman geliştirdi.

Bu finansal enstrüman, ABD’de bulunan yatırımcıların ABD dışındaki ülkelerin hisse senetlerine yatırım yapabilmelerine imkan veren bir başka enstrüman olan American Depositary Receipt ya da bir başka deyişle ADR gibi çalışıyor. Yabancı hisse senetleri, bir banka tarafından tutulur ve daha sonra bir depo sertifikası ihraç edilir.

Citigroup’un yeni geliştirdiği enstrümanda ise kripto para bir emanetçi tarafından tutuluyor ve DAR, Citigroup tarafından ihraç ediliyor. Banka, depo sertifikasını ihraç ettikten sonra takas ve ödeme hizmetleri sunan Wall Street aracısı Depos Trust & Clearing Corp’u alarma geçiriyor. Konuyu bilen bir kişiye göre bu önemli bir meşruiyet katmanı sağlıyor ve yatırımcılara yatırımı, zaten aşina oldukları bir sistemde takip etme olanağı veriyor.

Proje, bankanın sermaye piyasaları organizasyon ekibi ve depo sertifikaları hizmetleri ekibi arasında bir iş birliği için gerçekleştiriliyor.

Citi’nin projenin hangı aşamasında olduğu ve ne zaman kullanıma açacağı şu an için net değil fakat banka halihazırda potansiyel ortaklara ulaşmaya başladı. Citigroup sözcüsü, bankanın planları hakkında yorum yapmayı reddetti.

Citigroup, dünyadaki en büyük ADR ihraççılarından biri. Banka, 1928 yılında depo sertifikaları vermeye başladı.

Rockefeller ailesine ait bir şirket olan Citigroup, yaklaşık 190 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Bu arada ABD’li regülatörlerin DAR’lara nasıl bir yaklaşım göstereceği belirsiz. Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), dün Bitcoin ve Ethereum’a bağlı olarak işlem gören iki ETN’yi geçici bir süreyle askıya aldı.

→ SEC’TEN GELEN KARAR BITCOIN FİYATINDA DÜŞÜŞE YOL AÇTI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl