Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Coinbase halka açıldığında bu isimler milyarlarca dolar kazanacak

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in halka açılma plânları kurucu ortakların ve yatırımcıların beklentilerini en üst seviyeye taşıdı. Geçen sene 1.3 milyar dolar gelir elde eden ve bunun yüzde 25’lik kısmını kâr yazan San Francisco merkezli borsa, gelirlerinin yarısını ise 2020’nin son 4 ayında, boğa piyasasında elde etti.

Halka açılma plânlarıyla birlikte ise CEO Brian Armstrong, kurucu ortaklardan Fred Ehrsam ve risk sermayesi yatırımcısı Andreessen Horowitz gibi isimler şirket hisselerinin adeta roketlemesini ve toplam değerin 10 milyarlarca doları aşmasını (ve artmasını) bekliyorlar.

Coinbase’in son risk sermayesi fonlaması 2018 yılının Ekim ayındaydı ve şirket o dönem yaklaşık 8 milyar dolar değerindeydi. Coinbase hisseleri şu anda, bir şirketin hisse çıkardıktan sonra ve halka açılmadan önce satılabileceği yer olan Nasdaq ikinci el piyasasında satılıyor ve buradaki fiyat göstergesine göre de firma değeri 77 milyar dolar civarında… Uzmanlar ise Nasdaq’ta halka açık satışın başlamasından sonra bu rakamın 100 milyar doları aşmasını bekliyorlar.

Armstrong’un hisselerinin değeri 20 milyar doları aşacak

CEO Brian Armstrong şirket hisselerinin yüzde 21’ine sahip ve bu rakam yaklaşık 6.5 milyar dolara denk geliyor. Ancak beklendiği gibi şirket hisselerinin toplam değeri 100 milyar doları geçerse Armstrong’un da kasasındaki para 20 milyar doları aşacak. Fred Ehrsam’ın ise yüzde 6’lık hisseye sahip olduğu belirtiliyor fakat Ehrsam’ın aynı zamanda, regülasyon dosyalarında kendi adına olmayan ancak ona bağlı bazı hisseleri de var. Bu hisselerin ne kadar olduğu bilinmiyor. Forbes’a göre onun da elindeki net varlık değeri 2.1 milyar dolar ki, bu da onu hayatında ilk kez bir dolar milyarderi yapıyor. Coinbase’in değeri 100 milyar doları aşarsa onun hisse değeri de 6 milyar dolara çıkacak.

Coinbase hissedarlarının şu anki ve şirket halka açıldıktan sonraki yaklaşık hisse değerleri (100 milyar dolar piyasa değeri ile) şu şekilde öngörülüyor:

  • Brian Armstrong: 20.7 milyar dolar
  • Fred Ehrsam: 6 milyar dolar
  • Andreessen Horowitz: 15.4 milyar dolar
  • Union Square Ventures: 7.3 milyar dolar
  • Ribbit Capital: 6.3 milyar dolar
  • Tiger Global: 1.4 milyar dolar
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl