Bitcoin düşerken büyük çaplı yatırımcılar ne yapıyor?

Günün ilk saatlerinde 10,200 doların üzerinde işlem gören Bitcoin, birkaç saatte 9200 dolar seviyelerine kadar çekildi. Bir numaralı kripto para düşerken Coinbase'de Bitcoin miktarına göre yüzde 10'luk dilime girenler büyük oranda pozisyonlarını artırdı.

Bugün, günün ilk saatlerinde 10,235 dolardan işlem gören Bitcoin, öğleden itibaren sert bir düşüş yaşayarak 9410 dolara geriledi. Kripto para, ilerleyen saatlerde ise 9299 doları gördü.

Bitcoin, TSİ 20.55 itibari ile 9450 dolardan alınıp satılıyor.

Bilindiği gibi önde gelen kripto para borsalarından Coinbase, yakın zaman önce borsadaki büyük Bitcoin sahiplerinin işlem aktivitesini gösteren bir özellik devreye aldı. Bu özellik, Coinbase’de bulundurduğu Bitcoin’e göre yüzde 10’luk dilimde yer alan kullanıcıların alım satım davranışlarını gösteriyor.

Son veriler, bu kullanıcıların büyük oranda pozisyonlarını artırdığını, yani daha fazla Bitcoin satın aldığını ortaya koyuyor. Verilere bakıldığında yüzde 69 oranında alış, yüzde 31 oranında ise satış yapıldığı görülüyor.

Kaynak: Coinbase

ABD merkezli platformun bu özelliği, büyük çaplı yatırımcıların piyasayı ciddi ölçüde etkilemesinin önüne geçmek ve daha şeffaf, daha adil bir piyasa ortamı yaratmak için devreye aldığı düşünülüyor.

Öte yandan %10’luk dilim, “balina” hareketlerini anlamak için yeterli olmayabilir. Borsada bu dilime girebilmek için gereken Bitcoin miktarına ilişkin bir veri yok.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl