Bitcoin Coinbase primi negatife döndü: LUNA krizinde görülmüştü

Blok zinciri analiz ve araştırma şirketi CryptoQuant’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ki Young Ju, LUNA krizinden bu yana ilk kez Bitcoin Coinbase fiyat priminin negatife döndüğünü açıkladı.

Coinbase fiyat primi, Coinbase’deki Bitcoin fiyatının Binance’den daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Buna istinaden CryptoQuant CEO’su paylaştığı grafikle Coinbase Pro ve Binance üzerindeki BTC fiyatı arasındaki boşluğu ölçen Coinbase Prim Endeksi’nin tekrar negatife döndüğünü açıkladı.

Piyasanın büyük oyuncuları ve kurumsal yatırımcılar Bitcoin satın almak ve işlemleri gerçekleştirmek için genellikle Coinbase Pro’yu kullanıyor. Bu sebeple negatif bir fiyat primi, bu tür yatırımcılardan satış baskısı gelebileceğine işaret ediyor.

Coinbase fiyat primi grafiği

“Bitcoin diğer finansal piyasalardan farklı davranış sergiliyor”

Öte yandan Bitcoin analisti ve CryptoQuant yazarı MJShahsavar, Bitcoin’in ABD borsasıyla bir korelasyonu olmasına rağmen, geçtiğimiz hafta farklı davranış sergilediğini aktardı. Bu yaşananlar göz önüne alındığında, ABD hisse senetlerindeki göreceli kazançlara rağmen Bitcoin çok önemli bir destek seviyesini kaybetti.

Bu destek seviyesi ise bir önceki döngünün ATH seviyesiydi. Bitcoin fiyatının mevcut döngüden önceki döngünün ATH’sinin altına düştüğüne dair henüz bir kayıt bulunmuyor. Bu durum MJShahsavar’a göre yakın gelecekte kripto para piyasasında zayıflığa ve daha fazla fiyat düşüşüne işaret ediyor.

Uzun vadeli yatırımcıların birikim yaptığı seviye

Coinbase fiyat primi negatife dönüş yaptığında, uzun vadeli yatırımcıların genellikle bu seviyelerde birikim yaptığı, kısa vadeli yatırımcıların ise pozisyonlarından çıkmak istedikleri görülüyor.

Analize yorum yapan kullanıcılardan bazıları ise bunun belki de 2022’nin son boğa tuzağı olabileceğini düşünürken bazıları alım yapmak için bir fırsat teşkil edebileceğini belirtti.

En son LUNA krizinde görülmüştü

Terra ekosisteminin çökmesiyle neredeyse tamamen değersiz hale gelen LUNA krizinden sonra kripto piyasası çöküşe geçmişti. Krizin başladığı 9 Mayıs 2022 günü Bitcoin arzının yüzde 46.8’inden fazlasının zararda olduğu ve zararda olan harcanmamış işlem çıktısının (UTXO, zarar edilmesine rağmen satılmayan Bitcoin miktarı olarak da ifade etmek mümkün) iki yılın en yüksek seviyesine ulaştığı bildirilmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl