Hack’lenen Coincheck’in yeni sahibi: Kripto paralar finansın geleceğidir

530 milyon dolar değerinde dijital paranın çalındığı bir saldırıya maruz kalan Coincheck borsasının yeni sahibi, kripto paraların potansiyelinin çok büyük olduğunu söyledi.

Goldman Sachs yöneticisi ve Monex CEO’su Oki Matsumoto, yakın zamanda kendisi ile gerçekleştirilen röportajda kripto para piyasasının geleceği olduğunu ifade etti.

Tokyo merkezli finansal hizmetler şirketi Monex, 530 milyon dolarlık XEM token’lerinin çalındığı Tokyo merkezli kripto para borsası Coincheck’i vahim olayın ardından 33.5 milyon dolar karşılığında devraldı. Bu satın alma sonrası şirketin CEO’su Matsumoto, kripto para yatırımcıları tarafından yoğun eleştiriye maruz kaldı.

CoinCheck’in yeni CEO’su, Japan Times ile yaptığı röportajda, kripto paranın rezerv paralara ve mevcut küresel finansal sisteme karşı rekabet edeceğine inandığını belirtti. Matsumoto, Coincheck’i devralarak, finans dünyasına meydan okuduğunu söyledi. Japon iş adamı, kripto paraların geleceği ile ilgili, “Kripto paraların potansiyeli gerçekten çok büyük. Coincheck’in kurduğu büyüklük ve marka değeriyle bir kullanıcı tabanı oluşturmak kolay bir iş değildir. Küresel bireysel müşteriler için yeni bir küresel siber-kapsamlı finansal hizmetler şirketi yaratabileceğimize inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Oki Matsumoto

2018 yılı boyunca Japonya’da kripto para piyasasının yaşadığı değişimler çoğu yatırımcıyı mağdur da etse firmalar hala bu sektörün önünün açık olduğunu düşünüyor.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Goldman Sachs, BBVA ve Barclays’ın yöneticileri ve trader’larının finans piyasasını bırakarak Japonya merkezli bitFlyer gibi kripto para borsalarını tercih ettikleri gözlendi.

Matsumoto, şirketlerin Blockchain teknolojisini araştırdıklarını ve sektöre olan eğilimin arttığını ancak bunun yine de yeterli olmadığını belirtti. Monex’in CEO’su buna gerekçe olarak insanların sık sık fikir değiştirmesi ve kripto para piyasasında yaşanan dalgalanmaları gösterdi.

2014 yılında iflas eden Mt. Gox’tan beri Japon hükümeti kripto piyasasını düzenleme konusunda ileri görüşlü bir yaklaşım benimsiyor ve bu konuda da dünya üzerinde ulusal olarak destekleyen ilk ülke haline geldi.

Yine de, vergi ve yatırımcı korumasına ilişkin olarak Matsumoto, Japon hükümetinin yerel işletmelere daha fazla destek olması gerektiğini söyledi.

→ VEFAT EDEN EKONOMİ YAZARI GÜNGÖR URAS BITCOIN’İ 134 DOLARKEN YAZMIŞTI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl