Vefat eden ekonomi yazarı Güngör Uras, Bitcoin’i 134 dolarken yazmıştı

Bugün 85 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü ekonomist Güngör Uras, Bitcoin'i gazetesindeki köşesinde henüz 134 dolarken yazmıştı.

Ünlü ekonomi yazarı Prof. Dr. Güngör Uras, tedavi gördüğü hastanede 85 yaşındayken hayatını kaybetti.

Uras, Türkiye’de Bitcoin’i gazete köşelerine taşıyan ilk ekonomi yazarlarından biriydi. Bitcoin’le ilgili ilk yazısını, Milliyet’te Bitcoin henüz 2013’ün Nisan ayında 134 dolardan satılırken yazmıştı.

Uras, lider kripto parayla ilgili ilk yazısında Bitcoin’i “Nasıl ki kurucusu ‘gölge’ kurucu ise, sistem de bütünü ile ‘gölge’ sistem. Sistemin sorumlusu kim, merkezi nerede, hesaplarını kim denetliyor, paralar nereye gidiyor belli değil.” sözleriyle tanımlamıştı.

Deneyimli ekonomist, ayrıca Bitcoin için ‘riskli bir sistem’ demişti.

22 Temmuz 1933 tarihinde doğan Uras, ilk ve ortaöğrenimini Ankara’da TED Yenişehir Koleji’nde tamamlamış, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mali şubesinden mezun olmuş, 1988’de Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğe hak kazanmış ve 1994’te ise Marmara Üniversitesi’nde profesör olmuştu.

Uras, çalışma hayatında ise Halk Bankası, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, TÜSİAD ve Aksigorta gibi kurum ve derneklerde çalışmıştı.

Ekonomist, gazetecilik hayatında sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet’te köşe yazarlığı yaptı.

→ LOU KERNER: BITCOIN ALTINDAN DAHA İYİ BİR YATIRIM

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl